Neplatiči zřejmě brzy zaplatí své dluhy z příspěvku na živobytí

20. 9. 2011 – 18:49 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Neplatiči zřejmě brzy zaplatí své dluhy z příspěvku na živobytí
Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

O příspěvek na živobytí brzy možná přijdou neplatiči pokut nebo místních poplatků. Novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje dlužníkům příspěvek na živobytí odebrat, Poslanecká sněmovna v úterý projednala ve druhém čtení.

"V návrhu jsou uvedeny dvě změny, které se týkají pouze příspěvku na živobytí ze systému dávek v hmotné nouzi. Novela umožňuje uzavřít s dlužníkem dohodu o srážkách, což nebylo možné. V případě, že to dlužník dobrovolně neučiní, pak nastává druhá věc - výkon rozhodnutí a odebrání příspěvku na živobytí. S tím, že dlužníkovi zůstane existenční minimum," vysvětlila novelu předkladatelka, poslankyně za ODS Ivana Řápková.

Zdůraznila, že cílem novely je, aby sociální dávky sloužily potřebným, nikoliv těm, kteří je zneužívají. "Ti, kteří se nedopouštějí přestupků a snaží se svou situaci řešit, těch se tato novela nedotkne," podotkla Řápková. Poslankyně Lenka Kohoutová z ODS, která návrh také předkládá, upřesnila: "Novela je o rovném přístupu všech občanů. To znamená, že jestliže někdo může být exekuovatelný, může být exekuovatelný i ten druhý. Ne, že se schová pod pláštík hmotné nouze."

TIP: Dluhy jsou výnosnou komoditou, vymahači se teď bojí, že nebude co vymáhat

Novela zavádí změny, které se týkají výhradně příspěvku na živobytí. "Předkládaný návrh se netýká dávky související s bydlením nebo okamžité pomoci. Návrhem není dotčen ani příspěvek na péči," uvedla poslankyně.

Cílem návrhu je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře.

Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

Proti návrhu ostře vystoupili poslanci za ČSSD i KSČM. "To, co poslankyně předkládají, je o tom, naprosto cíleně sebrat lidem v hmotné nouzi i to minimum, co od státu získávají," myslí si poslanec Roman Sklenák (ČSSD), který navrhl sněmovně předlohu zamítnout již v květnu. Ta ho však nevyslyšela.

"Příspěvek na živobytí je proto, aby pomáhal přežít, ne proto, aby se z něj platily dluhy," konstatoval Sklenák a dodal, že návrh ublíží všem lidem v hmotné nouzi, nikoliv jen těm, kteří si situaci sami zavinili.

Proti návrhu vystoupil i poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) a poslankyně Marta Semelová (KSČM), která návrh označila za facku slušným lidem.

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,410
USD 22,400 22,580
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články