Neplatíte povinné ručení za auto? Čekejte obsílku od soudu

13. 10. 2010 – 0:02 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Neplatíte povinné ručení za auto? Čekejte obsílku od soudu
ČKP posílá k soudu první neplatiče příspěvku do garančního fondu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) podala za poslední tři měsíce již 2 127 žalob na neplatiče příspěvku do garančního fondu pojistitelů. ČKP o tom informovala v úterý.

Za posledních 21 měsíců, od ledna 2009, kdy se novou legislativou zpřísnily sankce proti neplatičům povinného ručení, již odeslala 272 478 výzev k zaplacení sankčního příspěvku nepojištěných do garančního fondu ČKP a od neplatičů již inkasovala pres 217 miliónu korun.

Kvůli nezaplacení sankčního příspěvku nepojištěných jsou již podávány měsíčně stovky žalob.

Na základě 2 127 podaných žalob již bylo vydáno 752 platebních rozkazu, v 51 případech již bylo zahájeno exekuční řízení.

 

Měli byste vědět: Povinné ručení vám možná zdraží nový nápad ministerstva vnitra

 

Ještě před dvěma lety bylo v České republice každé deváté vozidlo nepojištěno (tzn. 12 procent registrovaných vozidel bylo nepojištěno), nyní – v říjnu 2010 – je to již jen každé dvanácté vozidlo (tzn. 8,3 % registrovaných vozidel je nepojištěno). Cílem ČKP je snížit ve střednědobém horizontu podíl nepojištěných na celkovém poctu registrovaných vozidel pod dvě procenta.

„Ti rozumnější si již své věci v souvislosti s povinným ručením do pořádku dali - i pod vlivem preventivní informační kampaně ČKP. Stále však zůstává významná skupina majitelů vozidel, kteří povinné ručení neplatí. Patrné z určité rezistence a mylného dojmu, že se na ně třeba nepřijde,“ říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů. „Opak je však pravdou, máme dostatek nástrojů k tomu, abychom nepojištěná vozidla identifikovali a jejich majitele dříve či později obeslali s výzvou k zaplacení sankčního příspěvku do garančního fondu,“ dodal Hradec. Podle aktuálních statistik bylo v České republice ke konci letošního září 598 tisíc nepojištěných vozidel.

 

TIP: Řidiči často neví, že mohou změnit pojišťovnu, u které mají povinné ručení

 

Povinné ručení je ze zákona povinné. „Pokud majitel vozidla neplní své zákonné povinnosti, vozidlo nemá pojištěno, pak je povinen zaplatit sankční příspěvek. Pokud jej nezaplatí, je naprosto korektní, že je na něm tento postih důsledně uplatňován, v konečném důsledku i včetně soudní žaloby či exekuce,“ komentuje Ivan Fíber ze společnosti EOS KSI Česká republika. „Při uplatňování postihu na neplatičích povinného ručení jsme zpravidla velmi efektivní, a proto bych skutečně velmi doporučil, aby lidé placení povinného ručení nepodceňovali, a předešli tak finančním postihům, které mohou být v případě nereflektování výzev a upomínek značně vysoké,“ dodává Fíber.

Intenzita ČKP v uplatňování sankčního příspěvku nepojištěných do garančního fondu se postupně zvyšuje. Jak napovídají čísla: za celý rok 2009 bylo odesláno 132 762 výzev a od neplatičů povinného ručení bylo do GF inkasováno 65,5 milionu korun. Za prvních devět měsíců roku 2010 již bylo odesláno 139 716 výzev (tedy více, než za celý minulý rok) a od neplatičů bylo inkasováno 151,605 milionu korun (tedy téměř 2,5x více, než za celý minulý rok). Tažení proti neplatičům bude pokračovat minimálně se stejnou intenzitou i v následujících letech. „Naším cílem je další snížení počtu nepojištěných vozidel, snížení poctu nepojištěných škod, tempa růstu nákladu garančního fondu a také příspěvku platících klientu pojišťoven do garančního fondu. V základním principu nám jde o to, aby na úhradách nepojištěných škod přímo participovali majitelé nepojištěných vozidel – to znamená potenciální nepojištění škůdci,“ vysvětlil Jakub Hradec a vyzval nepojištěné motoristy, aby využili široké nabídky povinného ručení některé z 15 pojišťoven. „Praxe jednoznačně potvrzuje, že nejdražší je to povinné ručení, které nemáte,“ dodal Hradec.

Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují tzv. povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny nepojištěnými vozidly. Kancelář následně tyto škody vymáhá po řidičích a vlastnících nepojištěných vozidel. Řeší rovněž případy, kdy došlo k újmě na zdraví nebo usmrcení osob při nehodě způsobené nezjištěným vozidlem, a zabezpečuje plnění dalších úkolu vyplývajících ze zákona č. 168/1999 Sb., který tuto problematiku upravuje.

-David Vandrovec,Mediafax

Kam dál?

- Povinné ručení: Na co všechno se vztahuje?

- Pojištění dopravních pokut - silničním pirátem za 1500 ročně

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články