NERV: Česko technologicky pokulhává, pomůžou mu nanotechnologie a kosmický výzkum

21. 3. 2011 – 20:40 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

NERV: Česko technologicky pokulhává, pomůžou mu nanotechnologie a kosmický výzkum
Nevychováváme dostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií a ty, co máme, nedokážeme udržet, konstatuje NERV, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do centra pozornosti České republiky by se měly dostat informační a komunikační technologie (ICT), bio a nanotechnologie i kosmický výzkum, jinak země neuspěje v mezinárodní technologické konkurenci. Vyplývá to z doporučení, které v pondělí představila Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Stále dominující produkci průmyslových výrobků a strojů by v Česku měla vystřídat orientace na služby s vysokou přidanou hodnotou, mezi které patří vývoj moderních technologií, uvádí NERV v dokumentu. Ten se věnuje tuzemské technologické připravenosti. Experti dodávají, že stejný je i světový trend a že současná podpora těchto služeb je v České republice zatím nízká.

"Nevychováváme dostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií a ty, co máme, nedokážeme udržet," konstatuje NERV s tím, že v tuzemsku pracuje zhruba 230 tisíc ICT odborníků, a to většinou ve firmách do 50 zaměstnanců. "S ohledem na demografický vývoj je jistě, že ČR nebude schopna zajistit ani prostou reprodukci tohoto počtu," míní poradci vlády.

-Jan Kálal | MED

TIP:  České firmy úspěšně dobývají vesmír

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články