NERV: Česko technologicky pokulhává, pomůžou mu nanotechnologie a kosmický výzkum

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Do centra pozornosti České republiky by se měly dostat informační a komunikační technologie (ICT), bio a nanotechnologie i kosmický výzkum, jinak země neuspěje v mezinárodní technologické konkurenci. Vyplývá to z doporučení, které v pondělí představila Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Nevychováváme dostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií a ty, co máme, nedokážeme udržet, konstatuje NERV, Foto: SXC

Nevychováváme dostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií a ty, co máme, nedokážeme udržet, konstatuje NERV, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Stále dominující produkci průmyslových výrobků a strojů by v Česku měla vystřídat orientace na služby s vysokou přidanou hodnotou, mezi které patří vývoj moderních technologií, uvádí NERV v dokumentu. Ten se věnuje tuzemské technologické připravenosti. Experti dodávají, že stejný je i světový trend a že současná podpora těchto služeb je v České republice zatím nízká.

"Nevychováváme dostatek odborníků pro vývoj a aplikace technologií a ty, co máme, nedokážeme udržet," konstatuje NERV s tím, že v tuzemsku pracuje zhruba 230 tisíc ICT odborníků, a to většinou ve firmách do 50 zaměstnanců. "S ohledem na demografický vývoj je jistě, že ČR nebude schopna zajistit ani prostou reprodukci tohoto počtu," míní poradci vlády.

-Jan Kálal | MED

TIP:  České firmy úspěšně dobývají vesmír

Tagy: ekonomika NERV Výzkum nanotechnologie kosmický výzkum