Nezaměstnaní by měli mít podporu 8800 korun měsíčně navrhují lidé

- Práce autor: Redakce NašePeníze.cz

Minimální mzda by měla být 14 tisíc korun hrubého měsíčně a podpora v nezaměstnanosti 8800 korun, myslí si většina lidí, reálné částky jsou však mnohem nižší. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury STEM.

Rozdíly v názoru na výši průměrné mzdy, minimální mzdy a podpory v nezaměstnanosti jsou téměř zanedbatelné mezi různými sociálními skupinami. Foto:SXC

Rozdíly v názoru na výši průměrné mzdy, minimální mzdy a podpory v nezaměstnanosti jsou téměř zanedbatelné mezi různými sociálními skupinami. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Reálný průměrný plat se od představ lidí liší nepatrně, většina lidí si myslí, že by měl být přibližně 25 tisíc hrubého měsíčně. Tomu odpovídá i realita, na rozdíl od představ lidí o minimální mzdě a o podpoře v nezaměstnanosti.

Reálná hodnota minimální mzdy je 8000, což je o celých 5000 méně, než by se lidem líbilo. Průměrná podpora v nezaměstnanosti dosahuje 5600, přičemž většina lidí si myslí, že by měla být 8800.

Hodnoty, které lidé uvádějí, se od minulého roku zvýšily o dvě až čtyři procenta, tedy v podstatě o inflaci.

Z průzkumu vyplývá, že vyšší průměrnou mzdu požadují lidé, kteří mají dobré materiální zajištění. Naopak lidé v horší materiální situaci požadují, aby byla vyšší minimální mzda a podpora v nezaměstnanosti.

Rozdíly v názoru na výši průměrné mzdy, minimální mzdy a podpory v nezaměstnanosti jsou téměř zanedbatelné mezi různými sociálními skupinami. Lidé sice do odpovědi mírně promítají své osobní představy (nezaměstnaní na výši podpor v nezaměstnanosti, podnikatelé na výši průměrné mzdy), ale rozdíly nejsou podle sociologů zásadní.

Kamila Kinštová | MED

Tagy: nezaměstnanost peníze podpora pruzkum příjem