Nezaměstnanost je na svém minimu, podle analytiků se ale zvýší

12. 7. 2011 – 19:36 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nezaměstnanost je na svém minimu, podle analytiků se ale zvýší
Trh práce ukazuje, že česká ekonomika se drží solidní tempo oživení a zvýšená poptávka po pracovní síle pravděpodobně primárně přichází z průmyslu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podle úterních údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) klesla v červnu míra nezaměstnanosti na 8,1 procenta, což představuje dvouleté minimum. Analytici oslovení agenturou Mediafax se shodují, že do konce roku se nezaměstnanost znovu mírně zvýší.

„Ve srovnání s loňským rokem se nezaměstnanost snížila o půl procentního bodu. Stejně jako v předchozích měsících i tentokrát zafungovaly sezonní práce v zemědělství a ve službách. Zapomenout však nemůžeme ani na rostoucí poptávku po nových zaměstnancích v průmyslu,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB. Mírně se zvýšil i počet volných pracovních míst (38 416), i když stále ještě nepřekročil hranici 40 tisíc. „Je tak stále pod úrovní roku 2009, kdy už česká ekonomika zažívala rychlý a tvrdý propad. Na druhou stranu, v červnu na trh ještě nepřišli noví absolventi, s nimi musíme počítat až v dalších měsících. To samozřejmě ovlivní i tak nepříznivá čísla o nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let, která je dvojnásobná ve srovnání s celostátním průměrem,“ upozornil Dufek.

TIP: Nezaměstnanost v červnu dál klesala, práci nemá necelých 480 tisíc lidí

Nezaměstnanost je podle něj v tuto chvíli na letošním minimu, od kterého se už příliš nevzdálí. „V závěru roku se nezaměstnanost zvýší na zhruba 8,5 procenta. O jejím výsledku však rozhodne vývoj zahraniční poptávky po produkci českých exportních firem, protože na tu domácí zatím příliš spoléhat nemůžeme,“ dodal analytik.

I když míra nezaměstnanosti v červnu meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu, podle Tomáše Vlka, analytika společnosti Patria Finance, nejsou aktuální čísla z trhu práce tak dobrá, jako v květnu. „Počet lidí, kteří našli práci, se snížil, zatímco se na úřady práce nahlásilo o něco více nových nezaměstnaných než v květnu. Ve výsledku i pokles nezaměstnanosti je pouze mírný, na rozdíl od předchozích měsíců. Nejde však o neobvyklý jev, podobný vývoj v červnu nastává pravidelně, když najímání na sezonní práce už není tak silné, jako začátkem jara,“ připomněl analytik.

Dobrou zprávou je podle něj pokračující tvorba pracovních míst v průmyslu, což se projevuje i v postupném růstu volných míst v rámci statistik z úřadů práce. „To by měl být dobrý základ pro další růst zaměstnanosti, který předpokládáme v druhé polovině roku. Do hry ale vstupuje také sezonnost, v tomto případě konec školního roku. V prázdninových měsících tak pravděpodobně nezaměstnanost přechodně stoupne, i když jen mírně,“ očekává Vlk.

S mírným zvýšením nezaměstnanosti v dalších měsících počítá také Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. „Navíc výhled světové ekonomiky není tak dobrý, aby to zaměstnavatelé s náborem pracovních sil přeháněli. Chybí jim optimismus. Na rozvoj a strategické investice to zatím nevypadá. Všichni se za současné nejistoty raději pokusí dočasně přetížit stávající kapacity. Na skutečně výrazné zlepšení třeba pod 7,5 procenta sázet nemůžeme a musíme si na něj počkat do roku 2012,“ předpokládá Šichtařová. V letošním roce podle ní dosáhne průměrná míra nezaměstnanosti 8,5 procenta.

„Trh práce ukazuje, že česká ekonomika se drží solidní tempo oživení a zvýšená poptávka po pracovní síle pravděpodobně primárně přichází z průmyslu. V následujících dvou měsících očekáváme díky sezonnosti mírný nárůst na 8,3 procenta a následně pokles možná na osm procent v říjnu. Na závěr roku by se nezaměstnanost měla zvýšit zpět k úrovni 8,5 procenta,“ doplnil Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

-Tomáš Cížek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články