Nezaměstnanost se blíží vrcholu, na zlepšení si však podle analytiků počkáme

9. 3. 2010 – 4:46 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nezaměstnanost se blíží vrcholu, na zlepšení si však podle analytiků počkáme
Nezaměstnanost se blíží vrcholu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Únorová míra nezaměstnanosti 9,9 procenta se podle mínění většiny analytiků blíží maximu, trvalý pokles však přijde až se silnějším růstem ekonomiky, a toho se dočkáme až v příštím roce. Údaje o únorové nezaměstnanosti v pondělí zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věsí (MPSV) ČR.

„Lepší než se čekalo, takový je výsledek nezaměstnanosti za únor,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB. Trh totiž počítal s rovnými deseti procenty. „V únoru se na úřadech práce nově zaregistrovalo pětkrát méně lidí než ve stejném měsíci loni. Nezaměstnanost zůstává pod deseti procenty, i když se řady nezaměstnaných za poslední rok rozšířily o 151 tisíc. Pozitivní roli sehrává demografický vývoj, který rozšiřuje pracovní sílu v tuzemsku,“ připomněl Dufek. Jaro podle něj přinese pokles nezaměstnanosti díky sezonním pracím, avšak trvalý pokles nezaměstnanosti přijde až se silnějším růstem ekonomiky. „A toho se v letošním roce ještě nejspíše nedočkáme,“ předpokládá Dufek.

 
V únoru podruhé v řadě mírně vzrostl počet volných míst o 562 na 32 120. „Přitom předchozí rok a půl dramaticky klesal. Přicházejí první náznaky, že trend na trhu práce se láme, ale bude nutné počkat ještě na další výsledky, které změnu potvrdí. Jak trh práce se zpožděním reagoval na propad ekonomiky, tak se zpožděním reaguje také na její oživení,“ upozornil Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik FT. „Očekáváme, že nezaměstnanost v následujících měsících najde svůj vrchol kolem deseti procent a ve zbytku roku jenom mírně klesne díky sezonnosti. Průměrnou nezaměstnanost pro letošní rok očekáváme kolem 9,7 procenta,“ nastínil Sklenář.
 
Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance, upozornil na skutečnost, že v éře samostatné ČR ještě nebyla míra nezaměstnanosti nikdy vyšší. „To je velmi špatná zpráva. Druhou děsivou zprávou je, že bez práce je už více než 583 tisíc lidí. To je nový rekord. Dosud bylo nejvíce lid bez práce v únoru 2004, kdy čítala armáda nezaměstnaných téměř 571 tisíc lidí,“ zmínil ekonom.
 
Ve své prognóze je ovšem optimistou. „Před rokem v únoru vyskočila nezaměstnanost za jediný měsíc o šest desetin procentního bodu. Letos vyskočila ale jen o jednu desetinku. To je velmi dobrý výsledek, který zapadá do trendu zpomalujícího růstu. Nyní se dokonce zdá, že pokud nedosáhla nezaměstnanost svého vrcholu v únoru, tak ho dosáhne v březnu,“ očekává Pikora. To nejhorší má český trh práce podle jeho názoru za sebou. „Statistiky přinášejí dvě dobré zprávy. První je, že přibylo volných pracovních míst. Druhou je, že jich přibylo tolik, že počet uchazečů o jedno pracovní místo začal klesat. Průměrný počet uchazečů poklesl z rekordních 18,20 na 18,15. Je to sice jen maličké zlepšení, ale je to první vlaštovka. Nová data dávají naději,“ je přesvědčen. Za předpokladu, že se tuzemská ekonomika vyhne druhé recesi, počítá v prosinci 2010 s nezaměstnaností kolem 9,7 procenta.
 

Pořadí krajů podle míry nezaměstnanosti

Poř. Kraj
Nezaměstnanost (v %)
1. Praha 3,9
2. Středočeský 7,6
3. Jihočeský 8,7
3. Plzeňský 8,7
3. Královéhradecký 8,7
6. Pardubický 10,6
7. Vysočina 11,2
8. Jihomoravský 11,4
9. Liberecký 11,6
10. Zlínský 11,7
11. Karlovarský 11,8
12. Moravskoslezský 12,9
13. Olomoucký 13,2
14. Ústecký 14,3
Zdroj: MPSV ČR

(Mediafax)

Kam dál?

- Nezaměstnanost v únoru vyrostla na 9,9 procent

- Platy v únoru mírně rostly, kde platí nejlépe?

- Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?

- Práce na hlavní pracovní poměr je pro 40 procent lidí nezajímavá

- Nabídky práce

- Úřad práce - adresář

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články