NKÚ: Lesy ČR dál utrácí stovky milionů za předražené služby

18. 3. 2012 – 20:11 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

NKÚ: Lesy ČR dál utrácí stovky milionů za předražené služby
Ze zprávy NKÚ dále vyplývá, že za reklamní služby Lesy utratily 90 milionů, za propagaci a osvětu o dvě třetiny víc, Foto: Lesy ČR | zdroj: NašePeníze.cz

Porušování zákona u zadávání veřejných zakázek, pořizování předraženého nábytku, přemrštěné platby advokátům – takové jsou závěry Kontroly, kterou v podniku Lesy ČR udělal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle televize NOVA ve zprávě NKÚ stojí, že Lesy ČR během dvou let zaplatily advokátům až 218 milionů korun. Z toho vyplývá, že brali až devět tisíc za hodinu. Podnik to zdůvodňuje tvrzením, že „s ohledem na závažnost soudního sporu bylo nutné využít právního zástupce s odpovídajícím know-how“.

Ze zprávy NKÚ dále vyplývá, že za reklamní služby Lesy utratily 90 milionů, za propagaci a osvětu o dvě třetiny víc. Část peněz šla třeba na zvěřinovou kuchařku, za každý výtisk podle NKÚ zaplatil podnik přes čtyři tisíce korun. Lesy ČR ovšem na svou obranu uvádějí, že "vydání vlastní publikace zahrnuje ještě DVD a licenci."

Kontrola odhalila také pronájem nebytových prostor za 859 tisíc, které podnik vůbec nevyužil. V Českých Budějovicích si ředitelství pronajalo nábytek za 810 tisíc, jeho cena ale byla jen čtvrtinová. V rozporu se zákonem si vedení Lesů podle NKÚ pořídilo i několik služebních vozů Audi za 9,5 milionů korun.

Podle TV Nova ovšem Lesy ČR, že "z kontrolního závěru vyplynulo, že k žádnému porušení zákona nedošlo".

Ministr zemědělství Petr Bendl si podle televize vyžádal stanovisko právníků i Lesů ČR a podle toho se prý rozhodne, co bude dál. Podle TV Nova je možné, že tato zpráva vyvolá personální zemětřesení na nejvyšších místech podniku.

-Tána Vocu | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.2.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,780 23,860
USD 21,990 22,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články