Nová důchodová kalkulačka od ministerstva vám důchod nespočítá

11. 4. 2011 – 8:59 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová důchodová kalkulačka od ministerstva vám důchod nespočítá
Ministerstvo předpokládá, že dnešní třicátník s průměrnou mzdou bude za 38 let brát 118 tisíc korun hrubého, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ve středu uveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) novou penzijní kalkulačku. Ta má lidem vypočítat, jak vysokou penzi by mohli mít po reformě důchodu s využitím penzijních fondů. Podle analýzy je však velmi nepřesná a nicneříkající.

"V souvislosti s důchodovou reformou zpracovalo MPSV v elektronické verzi důchodovou kalkulačku, podle které si lidé budou moci orientačně vypočítat výši svého budoucího důchodu," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Nová webová aplikace podle ní poskytne několik důležitých informací, a to nejen o předpokládaném budoucím důchodu, ale také o věku odchodu do důchodu či rozdílu výše důchodu pro muže a ženy.

Kalkulačku ministerstva najdete zde:

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Podle analýzy deníku MF Dnes však důchodová kalkulačka nepočítá například se všemi poplatky fondům a naopak počítá s poměrně vysokým zhodocením vkladů. Výsledky tak ukazují, že by se lidem vyplatilo spořit ve fondech.

MPSV vychází podle MF Dnes z toho, že dlouhodobá hrubá výnosnost akciových trhů je asi 8 procent a dluhopisových mezi čtyřmi a pěti procenty a počítá s poplatkem 1 procento za správu pro fondy a další procento pro životní pojišťovnu za vyplácení důchodu. Výnosy, které nabízí kalkulačka, jsou očištěné od inflace i poplatků. (Čtěte také: Poplatky penzijním fondům mohou po reformě spolknout až třetinu vkladů).

Podle kalkulačky se tak na dnešní poměry při slušném čistém výnosu 3,5 procenta vyplatí vstup do fondů už lidem s průměrnou mzdou. Když by se k důchodu započítala i částka, kterou člověk musí do fondu přihodit ze svého (dvě procenta z hrubé mzdy), vyplatí se podle kalkulačky fondové spoření úplně všem bez ohledu na výši mzdy už při nejmenším zhodnocení.

Problémem ovšem je, že kalkulačka neukazuje, jak vysoký budete mít důchod. "Člověku říkáme, jaký bude jeho náhradový poměr. Například kdo má průměrnou mzdu, bude mít důchod, který bude polovinou jeho mzdy," vysvětlil Tomáš Machanec, poradce ministra práce pro důchodovou reformu a duchovní otec kalkulačky..

MF DNES si vyžádala podrobný vzorový výpočet, který se odehrává na pozadí kalkulačky. Ministerstvo předpokládá, že dnešní třicátník s průměrnou mzdou bude za 38 let brát 118 tisíc korun hrubého a bude mít nárok na důchod ve výši téměř poloviny, tedy 60 tisíc korun. V kalkulačce se objevuje důchod pouze 12 tisíc korun. "Ano, to je polovina dnešní průměrné mzdy," říká Machanec.

MF DNES spočítala, že po očištění o dvouprocentní inflaci, s níž MPSV počítá, bude skutečný důchod uvedeného penzisty 28 560 Kč. Koupí si tak za něj více než za svou dnešní mzdu a v důchodu bude bohatší než jeho rodiče. Dnešní důchodci mají v průměru 10 100 Kč měsíčně.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,340
USD 23,670 23,850
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články