Nová ekonomická recese nepřijde, tvrdí MMF

27. 8. 2011 – 20:12 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová ekonomická recese nepřijde, tvrdí MMF
Rostoucí riziko je nedostatek důvěry ve schopnost politiků udržet státní dluhy na uzdě, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Mezinárodní měnový fond (MMF) neočekává, že by světovou ekonomiku zasáhla recese, jak předpovídají někteří analytici. První náměstek výkonné ředitelky MMF John Lipsky v rozhovoru pro americkou televizi CNBC citoval z aktualizované prognózy, kterou MMF zveřejní příští měsíc.

Prognóza však varuje před rostoucími hospodářskými riziky. "Není pochyb o tom, že rizika se zvýšila vzhledem ke slabé výkonnosti mnoha ekonomických dat v posledních měsících," řekl Lipsky v rozhovoru.

Podle Lipského rostoucí riziko pro globální ekonomiku způsobuje nedostatek důvěry ve schopnost politiků udržet státní dluhy na uzdě.

Spojené státy a Evropu v této souvislosti vyzval, aby přišly s věrohodnými rozpočtovými plány pro středně dlouhé období, čímž posílí důvěru ve vlastní schopnost zadlužení snížit.

Bílý dům už v pátek oznámil, že se prezident USA Barack Obama se šéfkou MMF Christine Lagardeovou shodli na tom, že světová ekonomika potřebuje další kroky na podporu růstu v krátkodobém horizontu.

Ekonomiku čeká sedm hubených let

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v projevu na setkání laureátů Nobelovy ceny ve švýcarském St. Gallenu v sobotu prohlásil, že globální ekonomiku čeká sedm hubených let. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle šéfa německé státní pokladny povede fiskální konsolidace k pomalejšímu růstu v nejbližším období.

Schäuble také řekl, že může trvat roky, než úsporná opatření ponesou své ovoce.

"Můžeme zažít sedm hubených let ve světové ekonomice," řekl ve svém projevu Schäuble a poukázal na "vztah mezi krátkodobými bolestnými opatřeními a dlouhodobým ziskem".

Německý ministr financí také zdůraznil nutnost užší spolupráce v oblasti hospodářské politiky v Evropě pro zajištění dlouhodobého růstu.

"Ale aby k tomu došlo, jsou nutné okamžitá fiskální konsolidace a strukturální reformy v Itálii, ve Španělsku a Řecku," zdůraznil Schäuble.

-Filip Sušanka | MED

Kam dál?

- Václav Klaus: Evropa by si měla brát příklad z Indie, Brazílie, Ruska nebo Číny

- Eurozóna své dluhy přežije

- Fitch: Zadlužené země eurozóny by si měly vzít příklad z pobaltských států

- Jan Švejnar: Ekonomickou krizi prohlubuje neschopnost politiků

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články