Nová zelená úsporám: Na co vám stát přispěje a kolik?

23. 10. 2015 – 16:00 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová zelená úsporám: Na co vám stát přispěje a kolik?
zdroj: freeimages.com

Na výměnu oken, dveří či zateplení domu již pospíchat nemusíte. O dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro rodinné domy je nově možné žádat průběžně až do konce roku 2021. Stát se navíc rozhodl motivovat lidi k větší energetické soběstačnosti, nově proto přispěje až sto tisíc korun na solární panely nainstalované na střechu rodinného domu. Dočkají se dotací i novostavby?

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) otevřel své schránky pro příjem žádostí 22. října 2015. V letošním roce se domácnosti mohou těšit na 520 milionů korun a v roce příštím na 2,85 miliardy korun. Vláda chce do programu dát do konce roku 2021 přibližně 27 miliard korun, které získá z prodeje emisních povolenek. Pokud nebude dostatek volných finančních prostředků na žádosti v době jejich podání, budou vyřizovány postupně podle výnosu z prodeje emisních povolenek.

Dlouhodobý program zelená úsporám trh vítá

Přijetí dlouhodobého programu je dobrou zprávou zejména pro majitele rodinných domů. Majitelé tak mohou nyní s dotací počítat i do budoucna, až jejich dům bude potřebovat přirozenou obnovu. Možnost podávat žádosti celoročně jim také dává větší prostor, aby si dostatečně naspořili.

Výhody pro majitele domů vidí i ministr životního prostředí Richard Brabec: „Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací.“

Každoroční výzvy podle aliance Šance pro budovy ale neprospívaly ani projektantům, výrobcům materiálů a stavbařům. „Program vyhlašovaný v jednotlivých výzvách trhu nesvědčil. Vždy před koncem jednotlivých výzev energetičtí specialisté nestíhali, po zbytek roku pak měli volné kapacity. Stejně tak i výrobní závody. Dlouhodobý program se stabilními podmínkami bude lepší jak pro firmy, tak pro žadatele, kteří budou mít čas žádost dobře připravit,“ uvedl k hlavní změně ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Až 100 tisíc korun dotace na solární panely

Majitelé rodinných domů mohou zažádat o dotaci jako dosud na výměnu oken, dveří, zateplení domu nebo na výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo. Stát přispívá také na výstavbu pasivních domů. Výše dotace může dosáhnout až 50 procent celkových výdajů v závislosti na dosažených energetických úsporách.

Na dotace dosáhnou nově také domácnosti, které si na střechu svého rodinného domu nainstalují fotovoltaický systém. Velikost příspěvku se v tomto případě bude odvíjet od množství elektřiny, kterou domácnost pomocí solárních panelů vyrobí, a zda ji využije pouze na ohřev vody nebo také k jiné spotřebě v domě. Maximální výše dotace na solární panely činí sto tisíc korun. Na systém, který bude sloužit pouze k ohřevu teplé vody ale dostanete nejvýše 35 tisíc korun. Přidělení dotace je ve většině případů podmíněno pořízením baterie na ukládání přebytečné energie.

„Rodinám přinese instalace solárních systémů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost ČR na fosilních palivech a rozvíjet využití obnovitelných zdrojů energie v ČR,“ dodává ministr Richard Brabec.  

Na druhou stranu kontinuální program NZÚ omezil dotace na výměnu neekologických kotlů, protože o podporu na výměnu kotlů je nově možné žádat výhodněji v tzv. kotlíkových dotacích Operačního programu Životní prostředí. V programu NZÚ i nadále zůstává dotace na výměnu elektrických zdrojů za účinné tepelná čerpadla, instalace termických a nově i fotovoltaických solárních systémů a instalace nuceného větrání se zpětnou rekuperací tepla. 

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články