Novomanželská půjčka: Co s půjčkou po rozvodu?

23. 4. 2010 – 7:58 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Novomanželská půjčka: Co s půjčkou po rozvodu?
Podmínky poskytnutí a splácení „Úvěru 300“ upravuje Nařízení vlády 616/2004 Sb. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Z redakční pošty: S manželkou jsme si vzali od SFRB „novomanželskou půjčku“ 300 000 Kč. Nyní se rozvádíme. Jak to bude s naší půjčkou? Musíme ji předčasně splatit nebo existují i jiná řešení?

Podmínky poskytnutí a splácení „Úvěru 300“ upravuje Nařízení vlády 616/2004 Sb. o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) formou úvěru na úhradu části nákladů spojených s výstavbou nebo pořízením bytu některými osobami mladšími 36 let.

Podstatná část tohoto předpisu se věnuje situacím, kdy manželé zvažují pořízení jiného bydlení. Manželé se ve smlouvě například zavazují, že pořízený byt budou mít po dobu splácení úvěru ve svém výlučném užívání. V nařízení je také uvedeno následující: pokud byl úvěr poskytnut jednomu z manželů, musí být, trvá-li manželství pořízený byt ve společném užívání manželů.

O možnostech řešení situace kolem samotného úvěru v případě rozvodu se zde již nehovoří. Po konzultaci se Státním fondem rozvoje bydlení je možné manželům navrhnout dvě varianty řešení.

 

1. Úvěr předčasně splatit

 

Na rozdíl od hypotečních bank Státní fond rozvoje bydlení umožňuje částečné či úplné splacení novomanželské půjčky téměř kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí. Úmysl splatit část úvěru je vždy potřeba dopředu oznámit Fondu. Existuje jediný případ, kdy SFRB neumožňuje předčasnou splátku úvěru. Mimořádné splátky, které by nevedly k celkovému splacení úvěru, nelze uskutečnit v období, kdy byl povolen odklad splátek úvěru.

 

2. Úvěr převést na jednoho z bývalých manželů

 

Druhou možností je vyvázání jednoho z manželů z úvěrové smlouvy a převedení úvěru pouze na jednoho z nich. Pro toto řešení neexistuje žádný standardizovaný postup, který by zaručoval kladné vyřízení žádosti. Podobně jako v případě převádění hypotéky na jednoho z bývalých manželů, je potřeba celou situaci řešit se Státním fondem rozvoje bydlení individuálně. A je na rozhodnutí SFRB, zda žádosti vyhoví či ne. Na rozdíl od hypotéky není výmaz jednoho z dlužníků (změna smlouvy) zpoplatněn.

Tip: Jak postupovat při vyvázání jednoho z manželů ze společné hypotéky naleznete v článku " Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven ".

Podmínkou pro úspěšné vyřešení žádosti vyvázání jednoho z bývalých manželů je jednak ukončené rozvodové řízení a jednak oboustranný souhlas s převodem úvěru na jednoho z manželů. Tyto dvě skutečnosti potřeba Fondu písemně doložit. Vedle toho se Fond bude také zajímat o to, zda je zůstanuvší dlužník schopen úvěr samostaně splácet. K tomuto účelu je doporučeno přiložit také aktuální potvrzení o výši příjmu.

Státní fond rozvoje bydlení v rámci celé České republiky disponuje dvěma pobočkami. Pro vyřízení zmíněné žádosti však není potřeba osobní návštěvy. Celou věc lze podle vyjádření SFRB vyřídit korespondenčně.

(Luboš Svačina, více na Hypoindex.cz)

Kam dál?

- Společná hypotéka a rozvod, co s tím?

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články