Nový rozpočet: Kalousek škrtá téměř 60 miliard

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Vláda Petra Nečase bude příští rok šetřit ještě víc, než se čekalo, uvádějí Hospodářské noviny. Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje seškrtat výdaje na příští rok o rekordních 58,5 miliardy, což je ještě o čtyři miliardy víc, než dosud říkal.

Deficit státního rozpočtu na příští rok tak bude 135 miliard, Foto:SCX

Deficit státního rozpočtu na příští rok tak bude 135 miliard, Foto:SCX , zdroj: NašePeníze.cz

Nejvíc musí šetřit ministři John a Bárta, uvádí úterní deník Hospodářské noviny podle získaného prvního návrhu rozpočtu na příští rok.

Podle deníku plánuje Kalousek oproti původnímu výhledu zvýšit téměř o 20 miliard příjmy, a proto bude schodek státního rozpočtu příští rok o 78,5 miliardy nižší, než kdyby vláda žádné škrty neprosadila.

 

<%Anketa149%>

 

Deficit státního rozpočtu na příští rok tak bude 135 miliard. "Pokud bychom neudělali nic, tak by byl schodek veřejných financí kolem 6,7 procenta HDP, což nelze připustit. Můj návrh cílí na deficit 4,6 procenta HDP, jak jsme se dohodli v koaliční smlouvě," řekl v pondělí HN Kalousek. Bez škrtů a příjmů by Česku hrozil deficit státního rozpočtu 213,4 miliardy korun.

Podle deníku čekají Čechy velmi tvrdé škrty. Nejvíc bude muset šetřit ministr vnitra Radek John a ministr dopravy Vít Bárta. Velmi tvrdě ale bude muset šetřit i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministr spravedlnosti Alexandr Vondra i ministr zdravotnictví Leoš Heger, ale i samotný Miroslav Kalousek, uvádí Hospodářské noviny.

-Mediafax

Tagy: Vláda úspory ekonomika hospodaření rozpočet státní rozpočet