O investice do umění roste zájem, bez schopného poradce je to ale risk!

28. 10. 2012 – 18:01 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

O investice do umění roste zájem, bez schopného poradce je to ale risk!
Investice do umění má však i své stinné stránky, o kterých se hovoří a píše málo. Jde zejména o velký počet padělků, podvodné obchodní praktiky a poměrně vysoké náklady. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Trh s uměním v posledních letech láme jeden rekord za druhým. I když v době globální finanční krize došlo k mírnému ochlazení zájmu kupujících, poslední výsledky prestižních aukčních síní ukazují, že chuť nakupovat se vrací.

V Česku v loňském roce objem prodeje v aukcích poklesl ze 750 na 700 milionů korun a ani galeristé nebyli s tržbami příliš spokojeni. Nicméně čeští obchodníci tvrdí, že trh jen nabírá dech, aby se mohl rozběhnout k novým rekordům.

Zhodnocení úměleckých děl

Index cen umění popisuje, jak se investice do umění v průběhu let zhodnocují. Není to zcela lineární křivka, je vidět, že i ceny umění jsou ovlivněny finanční krizí. Dlouhodobá výkonnost, je ale to co musí investora zajímat. Tento index dosáhl od svého počátku zhodnocení 18 % p.a.. Největší část svého růstu však přidal až v poslední době.

Vývoj hodnoty umění

Investice do umění má velký potenciál, i vysoké riziko

Ze všech stran slyšíme, že umění je výhodná investice, která má proti ostatním řadu výhod: artefakty jsou (většinou) krásné, a na rozdíl od akcií, zlatých cihel nebo spořicího vkladu si jimi můžeme zkrášlit interiér bytu nebo kanceláře.

"Mnoho lidí má představu, že investice do umění musí být vždy v čádech statisíců, ne-li milionů. Na trhu však je a vždy bude i dostatek příležitostí pro drobnější investory. Je však vždy dobré mít po ruce kvalitního poradce, který pomůže snížit riziko prodělku, nebo spíše maximalizovat budoucí zisk" uvedl Martin Slapnička, odborník na finanční poradenství a ředitel poradenského centra německo švýcarské společnosti AWD.

Vývoj na trhu s uměním se často ubírá jiným směrem, než dění na finančních, kapitálových nebo komoditních trzích, a proto umělecké předměty v osobním portfoliu mohou vyrovnávat rizika ostatních investic.

Při nákupu a prodeji uměleckých děl je také možné si zachovat velkou míru anonymity, což u většiny ostatních investičních instrumentů už není možné. Když k tomu přidáme růst cen v posledních letech, může se zdát, že není nic lepšího než si pořídit kvalitní obrazy nebo plastiky.

Investice do umění má však i své stinné stránky, o kterých se hovoří a píše málo. Jde zejména o velký počet padělků, podvodné obchodní praktiky a poměrně vysoké náklady. Trh s uměním není nijak kontrolovaný a zákazník na něj vstupuje zcela na vlastní riziko. Automaticky se počítá s tím, že má dostatečné znalosti nebo dobrého poradce, aby se všem úskalím sám dokázal vyhnout.

Pramen: AWD ČR | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články