O práci letos přijde téměř sedm tisíc Čechů pracujících v cestovním ruchu

19. 3. 2010 – 11:05 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

O práci letos přijde téměř sedm tisíc Čechů pracujících v cestovním ruchu
Letos dojde k poklesu zaměstnanosti v cestovním ruchu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V roce 2010 dojde k citelnému poklesu zaměstnanosti v cestovním ruchu. Z celkem 99 tisíc osob zaměstnaných v tomto sektoru přijde o práci 6,8 % pracovníků, uvedla v pátek světová turistická organizace World Travel & Tourism council.

Ekonomická krize zasáhla český cestovní růst více, než je světový průměr. V České republice klesl počet zahraničních turistů o devět procent, zatímco ve světě byl pokles jen čtyřprocentní.

 

Nepřímo je závislých na příjmech z cestovního ruchu 500,3 tis. Čechů

 

Pokles příjmů zasáhne značný počet obyvatel ČR. Zatímco přímo v cestovním ruchu pracuje 99 tis. osob, nepřímo je nějakým způsobem závislých na příjmech z cestovního ruchu 500,3 tis. pracujících Čechů. To představuje přibližně 10 % činného obyvatelstva v České republice. I zde očekává meziroční pokles o 5,5 %.

 

TIP: Nabídky práce - recepční, kuchař - kuchařka, číšník - servírka , uklízečka

 

Přímou zaměstnaností se myslí například zaměstnanci ubytovacích zařízení, cestovních kanceláří, restaurací, dopravních firem, prodejen se suvenýry atd. Do nepřímé zaměstnanosti se zahrnují například pracovníci dodavatelů do hotelů a restaurací, výrobci suvenýrů, muzea, divadla, veřejná doprava a další osoby, které mají alespoň částečný příjem díky cestovnímu ruchu.

 

<%Anketa62%>

 

Ze zprávy World Travel & Tourism council dále vyplývá, že na cestovním ruchu je v současnosti na celém světě přímo nějakým způsobem závislých celkem 235 mil. osob, což znamená 8,2 % činného obyvatelstva a příjmy z cestovního ruchu generují 9,4 % celosvětového hrubého domácího produktu (HDP). Největší podíl populace závislé na příjmech z cestovního ruchu má Chorvatsko s 27,3 % činného obyvatelstva, na Kypru je to 19,8 % a v Řecku 18,8 %.

(Mediafax)

Kam dál?

- I horší práce jde v době krize na odbyt

- Práce v zahraničí: Jaké profese chtějí v okolních zemích?

- Jakou práci nesmí zaměstnavatel přidělit, ženám, dětem, nebo mladistvým?

- Práce na hlavní pracovní poměr je pro 40 procent lidí nezajímavá

- ODS nabídne nezaměstnaným místo almužny práci a firmám úlevy

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články