Občanský zákoník v novém: Pozor na nákupy v bazarech a zastavárnách

18. 3. 2013 – 10:34 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Občanský zákoník v novém: Pozor na nákupy v bazarech a zastavárnách
Nový občanský zákoník, který začne platit od roku 2014, má více než tři tisíce paragrafů. Přináší stovky změn proti platné, ač mnohokrát novelizované úpravě z roku 1964. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nákup v bazaru nebo zastavárně se může proměnit v horor, pokud člověk zakoupí věc, která byla kradená. Původní majitel ji totiž po vás může vymáhat tři roky. Změnu přináší nový občanský zákoník, který začne platit od příštího roku.

Nový kodex sice přináší větší ochranu vlastnických práv lidí, kteří nabyli majetku "v dobré víře". Ta se nebude muset nijak prokazovat, automaticky se tento stav předpokládá. Jde zejména o nákupy u obchodníků, ale také při obchodech na komoditní burze nebo při obchodování s cennými papíry.

TIP: Dědické právo čekají největší změny v historii

Ale pozor. Pokud si někdo koupí majetek v bazaru nebo zastavárně, kde se s použitými věcmi běžně obchoduje, nestane se automaticky vlastníkem koupeného předmětu. Pokud původní majitel věc ztratil, nebo mu ji někdo ukradl, bude mít tři roky na domáhání věci po novém majiteli. "Zde je tedy dobrá víra nabyvatele prolomena ve prospěch práv skutečného vlastníka," vysvětluje ministerstvo spravedlnosti.

Ostražití by měli být lidé vůči svým přátelům a známým. Tam totiž občanský zákoník zcela mění přístup. Ve chvíli, kdy známému půjčíte například motorovou pilu a on ji následně prodá, stává se kupec vlastníkem a daná věc již bude stále jeho.

V současnosti platí, že se při přeprodejích konečný kupec nikdy skutečným vlastníkem, bude pouze "držitelem" a to buď oprávněným, nebo neoprávněným (nepoctivým).

Nový občanský zákoník, který začne platit od roku 2014, má více než tři tisíce paragrafů. Přináší stovky změn proti platné, ač mnohokrát novelizované úpravě z roku 1964.

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články