Obchodník se zbraněmi a vojenským materiálem může být kdokoliv nad 21 let, plánuje vláda

27. 3. 2011 – 11:11 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Obchodník se zbraněmi a vojenským materiálem může být kdokoliv nad 21 let, plánuje vláda
Novinkou v zákoně je zavedení možnosti obchodovat s vojenským materiálem pro fyzické osoby, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zjednodušení pohybu vojenského materiálu z Česka do dalších členských států Evropské unie umožní novela, o které má ve středu jednat vláda. Zákon v souladu s evropskou směrnicí počítá i s tím, že obchod s armádním artiklem nově dovolí fyzickým osobám.

Současná úprava transferu vojenského materiálu uvnitř EU je v jednotlivých členských státech nejednotná. Podle důvodové zprávy zákona mohou legislativní rozdíly bránit pohybu materiálu, narušovat hospodářskou soutěž na unijním trhu a "znesnadňovat tím inovaci, průmyslovou spolupráci a konkurenceschopnost obranného průmyslu EU".

Armáda pořádá výprodej, v nabídce jsou kulomety, samopaly i pistole

Armáda pořádá výprodej, v nabídce jsou kulomety, samopaly i pistole

Každý transfer vojenského materiálu v rámci unie má nově podléhat předchozímu povolení prostřednictvím licencí. Licencování budou mít na starosti ty státy unie, z jejichž území transfery povedou. Takové oprávnění má stačit k tomu, aby mohl zájemce dopravit vojenský materiál kamkoli v EU, a to bez nutnosti jakýchkoli dalších povolení.

Novinkou v zákoně je zavedení možnosti obchodovat s vojenským materiálem pro fyzické osoby. Podmínkou je, aby takovému obchodníkovi se zbraněmi bylo aspoň 21 let a byl způsobilý k právním úkonům.

Návrh si v souladu s programovým prohlášením vlády klade za cíl zajistit větší transparentnost v oblasti veřejných zakázek tak, aby o nich byly pravidelně informované příslušného sněmovního výboru.

Jménem České republiky budou moci s vojenským materiálem obchodovat ministerstva obrany a vnitra, a to v rozsahu zabezpečení plnění svých úkolů, předpokládá předložená novela.

Zákon transponuje do českého práva evropskou směrnici, podle které se mají v rámci unie zjednodušit podmínky transferu produktů pro obranné účely. Česká republika má povinnost ji zapracovat do 30. června letošního roku. Návrh novelizuje zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, živnostenský zákon a trestní zákon.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články