Obchodníkům klesají tržby

5. 6. 2012 – 10:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Obchodníkům klesají tržby
Dnešní výsledek je studenou sprchou. Výhled ekonomiky pro letošní rok se stále pohybuje kolem nuly, avšak už ne kolem kladné, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obchodníkům v dubnu klesly tržby. Ochladl hlavně zájem o auta a potraviny.

Maloobchodní tržby v ČR, neočištěné o vliv počtu pracovních a kalendářních dní, v dubnu meziročně klesly o 4,1 procenta.

Po očištění o sezonní vlivy tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v dubnu reálně meziměsíčně klesly o 2,1 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny klesly o 4,1 procenta. Meziroční pokles prodeje se projevil v maloobchodě i v motoristickém segmentu.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby klesly reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně očištěné o pracovní dny o 3,2 % shodně jako bez očištění. Meziročně neočištěné tržby za prodej pohonných hmot klesly o 7,1 %, za potraviny o 5,8 % a za nepotravinářské zboží o 0,2 %.

Pokles tržeb v maloobchodě byl nejvíce ovlivněn vývojem prodeje potravin. Ten klesal nepřetržitě už dvanáctý měsíc a v dubnu se pokles ještě prohloubil. Snížení tržeb bylo vykázáno jak v nespecializovaných, tak i ve specializovaných prodejnách (o 6,0 %, resp. o 3,5 %). Pokles tržeb však zaznamenal po šestiměsíčním růstu také prodej nepotravinářského zboží, nejvyšší v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 7,9 %) a ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 2,6 %).

Přesto některé skupiny zboží vykázaly růst prodeje. Oživil se prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby s růstem o 9,6 %, dařilo se i nadále prodeji počítačů a komunikačních zařízení (o 5,9 %) a pokračoval růst prodeje oděvů a obuvi (o 3,9 %) a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 3,7 %).

Ekonomická studená sprcha

"Dnešní výsledek je studenou sprchou. Výhled ekonomiky pro letošní rok se stále pohybuje kolem nuly, avšak už ne kolem kladné. Zahraniční instituce nám predikují mírný pokles, což není dobrá zpráva ani pro maloobchodníky. Reálné mzdy klesají, nezaměstnanost se drží stále na vysokých úrovních, i když poslední měsíce mírně klesá. Lidé jednoduše obrátí každou korunu, než ji vydají, takže spotřeba není nijak vysoká a tlačí na tržby maloobchodníků. Těm se manévrovací prostor zužuje na cenový boj," poznamenal analytik skupiny Citfin Tomáš Volf.

Podle něj ani další měsíce pravděpodobně nebudou znamenat žádné výrazné zlepšení. "Letní měsíce minulý rok byly v červených číslech, takže nízká srovnávací základna může letošní výsledky posunout do kladného spektra. Dokud se však nesníží nezaměstnanost a neposílí se tak domácí poptávka, maloobchodníkům tržby výrazně růst nebudou," odhaduje analytik.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články