Obézní řidiči při nehodách častěji zemřou

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Řidiči s nadváhou či obézní lidé se stávají oběťmi dopravních nehod podstatně častěji než lidé s normální váhou. K tomuto závěru dospěli vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley a ze Západovirginské univerzity, napsal v úterý server Krone.at.

Odborníci se domnívají, že problém je u konstrukce vozů. Ty jsou zhotovené pro normální lidi, Foto:SXC

Odborníci se domnívají, že problém je u konstrukce vozů. Ty jsou zhotovené pro normální lidi, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Z analýzy vyplývá, že riziko úmrtí u řidičů, kteří mají nadváhu, je o 21 procent vyšší než u řidičů s normální váhou. Pro řidiče s obezitou druhého stupně je toto riziko o 51 procent vyšší a při extrémní obezitě je dokonce o 80 procent vyšší.

Autoři studie Thomas Rice a Motao Zhu prošli v letech 1996 až 2008 více než 57 tisíc nehod. Zaměřili se na havárie osobních vozů podobné velikosti a vybavení, při nichž zahynul řidič alespoň jednoho z nich.

Odborníci se domnívají, že problém je u konstrukce vozů. Ty jsou zhotovené pro "normální lidi" a nejsou přizpůsobené extrémům. Například bezpečnostní pásy fungují špatně v případě závažné nadváhy. Analýzy tvrdí, že v případě simulace kolize se ukázalo, že bezpečnostní pásy fungují hůře, pokud jde o udržení obézních osob v sedadle, a to kvůli "nadměrné měkké tkáni" v oblasti břicha.

Jitka Zadražilová | MED

Tagy: autonehoda úmrtí statistika obezita