Od dnešního dne se mohou klasické žárovky pouze doprodávat. Čím je nahradit?

1. 9. 2009 – 8:01 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od dnešního dne se mohou klasické žárovky pouze doprodávat. Čím je nahradit?
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Dnes začíná v celé Evropské unii platit zákaz prodeje klasických žárovek (tzv. \"edisonek\") s příkonem vyšším než 100 W a halogenových žárovek s příkonem nad 80 W (pokud nesplňují alespoň energetickou třídu C). Stanovuje to nařízení Evropské komise z března 2009, na němž se shodli představitelé všech 27 států Unie.


Prodejny ovšem mohou i po 1. září klasické \"stowattovky\" prodávat dál, až do vyčerpání zásob.

Zásadním důvodem pro přijetí zmíněného nařízení jsou úspory energie a také snižování emisí skleníkových plynů i emisí škodlivých lidskému zdraví. Množství elektrické energie, jež by se mělo díky postupnému odklonu od klasických \"edisonek\" v celé EU ušetřit, odpovídá podle propočtu Evropské komise spotřebě elektřiny celé Belgie. Emise se ročně sníží o zhruba 32 milionů tun oxidu uhličitého. \"Úsporky\" mají také výrazně vyšší životnost, než \"edisonky\", pokud tedy zákazník zvolí kvalitní výrobek. Na účtech za elektřinu spotřebitelé ušetří - průměrná domácnost by měla podle odhadu Evropské komise ušetřit ročně více než 1200 Kč (až 50 eur). Díky čtvrtinové spotřebě elektřiny se vyšší počáteční investice do zářivky vrátí již do jednoho roku.

- Tradiční žárovky známé od dob Thomase Alvy Edisona a Františka Křižíka skončí

Zákazníci si dnes mohou vybírat ze široké škály nabízených úsporných kompaktních zářivek, které jsou mnohem efektivnější než klasické žárovky. Kompaktní zářivky se vyrábějí v mnoha provedeních: klasické trubicové, s matnou baňkou či svíčkové (tzv. miňonkové).

Čiré (průhledné) světelné zdroje budou vyměňovány postupně. Dnes začíná platit omezení pro žárovky o příkonu 100 W a více, které budou muset být v energetické třídě C a lepší. Stejná povinnost postupně bude platit pro žárovky s příkonem 75 W (v roce 2010), 60 W (v roce 2011) a v roce 2012 pro všechny žárovky.

Bude-li z estetických důvodů zákazník požadovat čiré světelné zdroje, je možné zvolit čiré halogenové žárovky, které jsou od klasických žárovek k nerozeznání a které mají energetickou třídu B či C. Tyto žárovky jsou vyráběny ve výkonech 18 W, 28 W, 42 W, 54 W, 70 W, 100 W a oproti klasickým žárovkám mají dvojnásobnou životnost. Tyto výrobky mají o 30 až 50 % nižší spotřebu energie, okamžitý náběh, stejné rozměry jako klasická žárovka a jsou plně stmívatelné. V místnostech, kde se svítí kratší dobu, nebo pro ty, kdo úsporné kompaktní zářivky nechtějí používat, jsou tedy plnohodnotnou a ekonomicky rovněž efektivní alternativou.

Na rozdíl od klasických žárovek obsahují ovšem úsporné zářivky rtuť (v průměru 5 mg), která by se ze skládek mohla uvolňovat do půdy či podzemních vod. Po použití se s nimi tedy musí nakládat jako s elektroodpadem. To znamená, že nesmí končit ve směsném odpadu a je třeba je odevzdávat na místech k tomu určených. Tedy například v obchodech, kde se prodávají, ve sběrných dvorech nebo tam, kde příslušné kolektivní systémy (Ekolamp) instalovaly své sběrné nádoby. Recyklace vysloužilých \"úsporek\" přitom znamená opětovné využití až 95 % obsahu rtuti.

Postupný přechod k moderním efektivním zdrojům světla se týká pouze běžných světelných zdrojů užívaných v domácnostech. Netýká se tedy žárovek s reflektory, speciálních žárovek do trouby a chladničky, dekorativního osvětlení ani osvětlení, které se používá v průmyslových, obchodních a jevištních prostorech.


Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články