Od května můžeme za prací do Německa i Rakouska bez povolení, klesne nezaměstnanost?

25. 4. 2011 – 9:33 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od května můžeme za prací do Německa i Rakouska bez povolení, klesne nezaměstnanost?
Od prvního května nebudou muset rakouští a němečtí zaměstnavatelé žádat o pracovní povolení pro Čechy, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Omezení přístupu Čechů na rakouský a německý pracovní trh skončí v květnu. K výraznému odlivu pracovní síly rozhodně nedojde, zájem o práci v obou zemích není velký, sdělil v pondělí agentuře Mediafax ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"Nepočítáme s odchodem většího množství lidí. Od roku 2004 se postupně otevíraly pracovní trhy všech evropských zemí a migrační potenciál Česka byl v tomto směru do značné míry vyčerpán. Naprostá většina lidí, kteří chtěli v zahraničí pracovat, tam již pracuje," řekl Drábek.

Rakousko a Německo si po vstupu nových členských zemí do EU vyžádaly přechodnou ochranu svého pracovního trhu a možnost omezení využily na maximální možnou dobu, tedy na sedm let. Obě země jsou posledními členskými státy unie, které si pracovní trh chrání. Německo zavedlo v některých oborech před případným mzdovým dumpingem minimální mzdu. Mají ji pracovníci na stavbách, v pečovatelství, u sezónních prací či u hlídacích služeb.

Od prvního května tak nebudou muset rakouští a němečtí zaměstnavatelé žádat o pracovní povolení pro Čechy. Pracovní poměr v cizině bude nově dohodou pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, což by mělo pomoci českým firmám více se u sousedů prosadit. Češi budou moci nově pracovat v některých oborech, zejména ve stavebnictví.

<%Anketa263%>

V Rakousku podle ministerstva v současnosti pracuje více než pět tisíc Čechů, většinou ve stavebnictví a strojírenství, v turistickém ruchu, ve zdravotnictví, v zemědělství, v obchodu nebo v administrativě. V Německu pracuje více než 14 tisíc pracovníků z ČR, většinou ve zpracovatelském průmyslu, pohostinství, obchodě, zdravotnictví a zemědělství.

Nabídky volných míst v zahraničí

Volná místa v zahraničí nabízí český portál EURES na adrese www.eures.cz nebo na Evropský portál zaměstnanosti EURES na http://eures.europa.eu. Odborníci ale upozorňují, že zájemci by měli umět komunikovat v němčině.

Pro zájemce se uskuteční také několik akcí, které by jim měly současnou problematiku lépe osvětlit. Úřad práce v Plzni připravuje na středu 4. května ve Furth im Wald seminář nazvaný Budoucnost trhu práce po skončení přechodného období. Úřady práce Liberci, v Ústí nad Labem a v německých městech plánují česko-německé poradenské dny, které by měly být jednou měsíčně.

Ve středu 27. dubna začne také v Rakousku dvoudenní konference na téma otevření trhu Vídeň - Bratislava. Německo připravuje na pondělí 2. května sympozium v Pasově na téma otevření pracovního trhu k 1. květnu 2011 a volný pohyb pracovních sil.

Čeští vysokoškoláci jsou znevýhodněni méně už od ledna 2009. Tehdy začala platit právní úprava, podle které neměli němečtí uchazeči přednost před pracovníky ze zemí, které vstoupily do EU v roce 2004. Stále ovšem čeští vysokoškoláci potřebovali pracovní povolení.

Při změně zaměstnavatele si můžete nevyčerpanou dovolenou převést

 

Práce je nedostatek, kde vás nejlépe zaplatí? Stále v IT oborech!

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články