Od ledna budou nové elektronické občanské průkazy

4. 11. 2011 – 9:30 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od ledna budou nové elektronické občanské průkazy
Lidé, kteří mají průkaz, jehož platnost se blíží ke konci a nestojí o nový typ občanky, mohou požádat o starší typ do půlky prosince, Ilustrační foto: SXC/NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Zcela nový typ dokladu, opatřený kontaktním elektronickým čipem a údajem o případném registrovaném partnerství, získají Češi, kteří si po prvním lednu roku 2012 zažádají o vydání nového občanského průkazu. Ve čtvrtek to připomněl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Držitelé starších typů průkazů však nemusí mít obavy, že by museli vážit cestu na úřad a strávit čas vyřizováním nového dokladu. "Dosavadní občanské průkazy zůstávají v platnosti po dobu v nich vyznačenou," uklidňuje Novák.

Lidé, kteří mají průkaz, jehož platnost se blíží ke konci a nestojí o nový typ občanky, by si měli pospíšit. "O vydání stávajícího typu občanského průkazu se strojově čitelnými údaji lze v případech, kdy se zájemce obrátí na obecní úřad mimo místo svého trvalého pobytu, požádat nejpozději do 30. listopadu. Do 14. prosince bude možné o starší typ žádat na úřadu, který je příslušný v místě trvalého bydliště žadatele," sdělil Novák.

V pozoru by měli být také lidé, kteří si hodlají zažádat o elektronický pas, a dále ti, které už úředníci vyzvali, aby si vyzvedli hotový doklad. "Kvůli technické úpravě systému nebude možné v pátek 18. listopadu žádat o vydání e-pasu ani jej vyzvednout," informoval dále Novák. Současně dodal, že výdeje cestovních dokladů s omezenou, měsíční platností, se odstávka netýká.

Další omezení rezort připravuje na konec roku. V době od 27. do 30. prosince totiž jeho úředníci plánují ještě jednu odstávku systému.

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články