Od léta budeme moci platit pouhým přiložením mobilu ke čtečce

24. 3. 2011 – 17:05 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od léta budeme moci platit pouhým přiložením mobilu ke čtečce
Zejména drobné částky zaplatí spotřebitelé svým mobilním telefonem velmi rychle | zdroj: NašePeníze.cz

Nová technologie přenese platební funkce z klasické platební karty na SIM kartu mobilního telefonu. Komerční banka, Citibank Europe, Globus ČR, VISA Europe a Telefónica O2 Czech Republic odstartují už v polovině letošního roku pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb.

Nová technologie přenese platební funkce z klasické platební karty na SIM kartu mobilního telefonu. "Mobilní platby jsou založené na nejmodernější bezkontaktní technologii NFC (Near Field Communication) a implementaci bezkontaktní antény, která je výrobcem zabudována přímo v mobilním telefonu nebo SD kartě. Transakce probíhá přiblížením mobilního telefonu k terminálu, čímž je zaručena nejvyšší míra bezpečnosti při uskutečňování transakce. Zároveň jsou mobilní platby stejně jako všechny ostatní součástí nejmodernější platformy Visa Europe pro zpracování veškerých transakcí s celou řadou bezpečnostních prvků," vysvětlil princip fungování nových karet Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko.

Zejména drobné částky zaplatí spotřebitelé svým mobilním telefonem velmi rychle. V praxi jednoduše klient obsluze pokladny oznámí, že bude platit kartou v mobilním telefonu. Ten následně přiloží ke čtecímu zařízení u pokladny a vyčká na potvrzovací tón signalizující úspěšné provedení finanční transakce. "Přesáhne-li částka nákupu 500 korun, vyzve aplikace klienta k zadání PassCode na mobilním telefonu, jehož pomocí platbu autorizuje. PassCode je uložen v zabezpečeném prostoru SIM karty mobilního telefonu a nahrazuje v tomto případě klasický PIN kód, který zadává klient u transakcí běžnou platební kartou," dodal Stanislav Novotný, produktový manažer kreditních karet Citibank.

Rychlost platby je velmi důležitým aspektem zejména pro obchodníky, kteří se rozhodnou vybavit své pokladny terminálem pro bezkontaktní mobilní platby. „Hypermarkety Globus jsou známé důslednou orientací nejen na kvalitu prodávaného sortimentu, ale také na poskytování vítaných doplňkových služeb. Zrychlení odbavení na pokladně a nabídka nového, pohodlného způsobu placení jsou pro nás proto samozřejmostí,“ doplnil Boris Malý, marketingový ředitel Globus ČR.

Aplikace elektronické peněženky O2 Wallet vyvinutá společností Telefónica rozšíří použití mobilních telefonů i v dalších oblastech běžného života. Obsah současné klasické peněženky (například platební, dopravní i věrností karty, slevové kupony a podobně) tak budou moci mít uživatelé na SIM kartě svého mobilního telefonu. Používání elektronické peněženky v mobilu je velmi jednoduché a pohodlné. Další výhodou je potvrzení platebních transakcí v reálném čase.

V rámci pilotního projektu budou použity mobilní telefony Samsung Star 5230 NFC s předinstalovanou mobilní aplikací O2 Wallet. "V připravovaném komerčním provozu předpokládáme nasazení speciálních verzí O2 Wallet aplikace pro telefony Apple iPhone, BlackBerry, Samsung Galaxy II a další telefony vybavené NFC technologií," poznamenal Richard Walitza, manažer pro finanční služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

Cílem šestiměsíčního projektu je získat poznatky z reálného využívání bezkontaktních mobilních plateb a připravit se na komerční spuštění této služby. Do ověřovacího provozu se zapojí po dvou stovkách klientů Komerční banky, Citibank a společnosti Telefónica O2. Terminály pro akceptaci bezkontaktních plateb mobilním telefonem budou vybaveny vybrané pokladny ve čtyřech hypermarketech Globus v Praze a Plzni. Platební aplikaci, která bude nahrána na SIM karty mobilních telefonů výhradně v síti O2, poskytne karetní asociace VISA Europe.

-Filip Sušanka | MED

Psali jsme:

- Klienti ČS budou moci platit kartami s bezkontaktní platební technologií

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.9.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,600 24,720
USD 25,450 25,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články