Od příštího roku zdraží skokově domácnostem teplo

25. 4. 2012 – 19:20 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od příštího roku zdraží skokově domácnostem teplo
Od roku 2001 vzrostl počet domácností, které jsou zásobovány teplem z tepláren, o téměř 75 000., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od příštího roku začnou teplárny nakupovat v aukcích část povolenek na emise skleníkových plynů, které doposud dostávaly pro výrobu tepla bezplatně. V úterý o tom informovalo Teplárenské sdružení České republiky (TS ČR) s tím, že zvýšené náklady se promítnou do ceny tepla pro 1,5 milionu domácností.

„Faktem je, že kromě paliva budou teplárny od příštího roku nakupovat také právo na jeho spálení“, řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal, že pokud by nebyla zavedena uhlíková daň, která vyrovná podmínky, budou teplárny poškozeny v konkurenci, protože na malé kotelny se povinnost nákupu povolenek nevztahuje.

TIP: Kalkulačka: Spočítejte si zda topíte hospodárně

Dopad nákupu povolenek se bude výrazně lišit podle používaného paliva. Významně více budou postiženy teplárny využívající uhlí, které mají na jednotku vyrobeného tepla větší emise oxidu uhličitého, povolenek však dostanou bezplatně přiděleno stejné množství, jako teplárny spalující zemní plyn. Výsledkem bude větší nedostatek povolenek u uhelných tepláren a tudíž také větší dopad do ceny tepla.

„Předpokládáme, že uhelné teplárny dostanou na příští rok pouze kolem 50 procent potřebného množství povolenek, zatímco u tepláren spalujících zemní plyn to bude přibližně 75 procent“, uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek. Podle jeho slov by si při současné ceně povolenky v příštím roce domácnosti využívající teplo z uhlí připlatily skoro 1000 Kč, domácnosti využívající teplo z plynu pak přibližně 150 korun.

Bude vás také zajímat:

- Až pětina lidí zvažuje ustoupit od vytápění plynem, kvůli ceně

- Lidí topících dřevem je o 75 procent víc

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že pro rok 2013 prodá v aukcích přibližně 18,5 milionu povolenek. Při současné ceně povolenky a kurzu 25 Kč/Euro by tak stát utržil za povolenky více než tři miliardy korun. Z toho pouze za povolenky na výrobu tepla by teplárny podle dat TS ČR zaplatily 700 milionů korun. K této částce je potřeba ještě připočítat DPH. Další prostředky budou muset teplárny vynaložit na povolenky na výrobu elektřiny, kde bude dle údajů ministerstva životního prostředí v roce 2013 činit podíl povolenek přidělených bezplatně výměnou za investice 52,5 procenta.

„Při přerozdělení výnosů z povolenek by měla vláda myslet v první řadě na ty občany, kteří na tyto výnosy přispěli, tedy na občany využívající dálkové vytápění. Z hlediska stimulace ekonomiky i spravedlnosti mezi občany by bylo rozumné, aby byla část výnosů použita na potřebné rekonstrukce a modernizace tepelných sítí, které by se příznivě promítly v ceně tepla,“ upozornil Hájek.

Od roku 2001 vzrostl počet domácností, které jsou zásobovány teplem z tepláren, o téměř 75 000. Podílí se na tom nejen přepojování stávajících bytových domů, ale i napojování nových. Celkem bylo v letech 2001 až 2010 dokončeno 330 000 bytů, z toho jen v bytových domech jich bylo 125 000. Ty mají v podstatě dvojí volbu – vytápění zemním plynem nebo teplárnou.

-Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články