Od roku 2013 si budou penzisté vybírat důchody přes vybrané bankomaty

22. 8. 2011 – 8:26 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od roku 2013 si budou penzisté vybírat důchody přes vybrané bankomaty
Kartu seniorům vydají úřady práce a podle ministra si lidé, kteří už svůj účet mají, hned na přepážce zřídit přeposlání peněz na něj, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Senioři mají před sebou poslední rok, kdy mohou dostat důchod na ruku. Už od ledna 2013 jim přijde místo peněz karta a seznam speciálních bankomatů, kterých bude méně než tisíc, píše v pondělí deník Mladá fronta Dnes.

Obcí a měst je přitom přes 6000, mnozí důchodci tak budou muset pro svůj důchod dojíždět.

Stát důchodci pošle peníze na speciální účet, k němuž každý senior dostane kartu. Stejný postup bude platit i pro lidi v ústavech čí léčebnách dlouhodobě nemocných.

MF DNES to potvrdil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013," řekl ministr s tím, že jakékoli výjimky nemají smysl. Jen pokud se do systému zapojí všichni důchodci, státu se podle Drábka podaří ušetřit až jednu miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají dnes.

Soutěž na banku, která karty vydá a systém zřídí, už byla vypsána a do konce srpna bude mít vítěze. V první fázi, tedy za půl roku, dostanou kartu a účet všichni lidé, kteří berou dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, podporu v nezaměstnanosti či rodičovskou. "Po nich ji budu mít i důchodci," dodal ministr Drábek listu.

Kartu seniorům vydají Úřady práce a podle ministra si lidé, kteří už svůj účet mají, hned na přepážce zřídit přeposlání peněz na něj. Zdarma to však nebude. Podle podmínek soutěže bude možné s kartou sociálních systémů bezplatně dělat jen tři věci - jednou za měsíc vybrat peníze, kdykoli se zeptat na zůstatek a peníze od státu přijímat. Všechno ostatní je podle podmínek soutěže nadstandardní služba, za kterou může banka žádat peníze od lidí.

"Takže na to, abych si mohla koupit rohlík ve vedlejší samoobsluze, budu muset nejdříve poprosit někoho z rodiny, aby mi dojel vybrat peníze do města," nesouhlasí však devadesátiletá Doubravka Skřečková z Předmostí na Přerovsku. Vlastní bankovní účet nikdy nepotřebovala a s kartou a PIN se odmítá učit zacházet.

-Eva Vanácová | MED

Kam dál?

- Stát rozdá 800 tisíc platebních karet příjemcům sociálních dávek

- Sociální dávky dostanou lidé na elekronickou kartu, úřad tak bude mít přehled za co utrácejí

- Nechtěli mu dát důchod, zachránily ho třicet let staré výplatnice

- Návod: Jak žádat o důchod?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články