Od začátku roku zkrachovalo už tisíc firem, nejvíce obchodních

3. 8. 2010 – 13:36 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od začátku roku zkrachovalo už tisíc firem, nejvíce obchodních
Nejvíce firemních bankrotů bylo za prvních sedm měsíců letošního roku vyhlášeno v Praze, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V červenci letošního roku bylo vyhlášeno celkem 111 firemních bankrotů, což je o 50 bankrotů méně než v červnu. Jak v úterý informovala společnost CCB, od začátku roku bylo vyhlášeno už 975 firemních bankrotů.

V meziročním srovnání počet firemních bankrotů v červenci klesl o více než 23 procent.

V případě osobních bankrotů došlo v meziměsíčním srovnání k poklesu. Zatímco v červnu bylo vyhlášeno 548 osobních bankrotů, v červenci to bylo 530. Oproti loňskému červenci se počet osobních bankrotů zvýšil o 143 procent.

Od počátku letošního roku bylo vyhlášeno 975 firemních bankrotů, zatímco v roce 2009 bylo za stejné období vyhlášeno 874 bankrotů. V roce 2009 připadlo v průměru na jeden měsíc 124 vyhlášených bankrotů firem, letos jich je zatím v průměru 139 za měsíc. Meziměsíčně se firemní bankroty letos snížily již ve třech měsících, a to v dubnu, květnu a červenci.

V červenci bylo podáno 374 návrhů na firemní bankrot, což je o 95 návrhů méně než v červnu. V meziročním srovnání se počet návrhů také snížil, a to o šest procent. Celkem bylo v prvních sedmi měsících letošního roku podáno 2825 návrhů na bankrot. Jejich počet za stejné období roku 2009 dosáhl výše 2481.

„Lze očekávat, že dynamika firemních bankrotů se bude v další části letošního roku v důsledku postupného ekonomického oživení doma i u hlavních zahraničně obchodních partnerů snižovat. Osobní bankroty porostou, i když pravděpodobně stabilním tempem,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Počet podaných návrhů na osobní bankrot dosáhl výše 872, zatímco v červnu bylo podáno 851 návrhů. Fronta návrhů na osobní bankrot se tak opět prodloužila.

Nejvyšší počet firemních bankrotů vykázala v červenci opět Praha a Jihomoravský kraj. V Karlovarském kraji jako v jediném nebyl vyhlášen žádný firemní bankrot.

Nejvíce firemních bankrotů bylo za prvních sedm měsíců letošního roku vyhlášeno v Praze, kde má také sídlo nejvíce firem, a to u 241 společností. Za Prahou následuje Jihomoravský kraj, kde zbankrotovalo 122 firem. Naopak nejméně bankrotů vykázal Karlovarský kraj, kde soudy vyhlásily 20 firemních bankrotů.

Od začátku letošního roku se nejrychleji zvyšoval počet firemních bankrotů v Pardubickém kraji, a to o 71 procent, v Olomouckém kraji to bylo o 63 procent. Ve čtyřech krajích se naopak počet bankrotů snížil. Jedná se kraj Karlovarský, kde se počet bankrotů snížil až na polovinu, dále kraj Ústecký, Jihočeský a Plzeňský. V Pardubickém kraji bylo letos již vyhlášeno více bankrotů než za loňský rok.

Téměř čtvrtina všech firemních bankrotů vyhlášených v letošním roce se tradičně týkala obchodu, osmina pak stavebnictví. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se však bankroty nejrychleji zvyšovaly v odvětví ostatní činnosti pro obyvatelstvo, a to více než o dvojnásobek, a pohostinství a ubytování. V odvětví obchod se počet bankrotů letos ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 snížil, stejně jako v odvětví výroba nábytku, potravinářský a tabákový průmysl i zemědělství.

-Libor Popela, Mediafax

Kam dál?

- Osobní bankrot je obrovská úleva. Pro dlužníky

- Osobní bankrot a Insolvence, nové a stále častěji používané pojmy

- Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

- Dlužíte peníze? Hlavně komunikujte s věřitelem!

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články