Od září se neplatičům prodraží i drobné dluhy

5. 9. 2011 – 21:03 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od září se neplatičům prodraží i drobné dluhy
Nejvíce se od září zvedne poplatek za přihlášku pohledávky do insolventního řízení, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

I když dlužíte podle rozhodnutí soudu pár korun, od září se vám dluh ještě navýší. K dlužné částce budete muset připočíst náklady na soudní řízení spolu se soudním poplatkem.

Od září vešla v platnost novela zákona o soudních poplatcích. Pokud se s někým hodláte soudit, připravte se na vyšší soudní poplatky, které budou až 2,5krát vyšší než dosud. Poplatky podle zákona uhradí ten, kdo soud prohraje. Většinou to bývá dlužník.

TIP: Zjistěte si, zda nejste v registru, dlužníkem můžete být snadno a rychle

Paradoxně se nejvíce zvýšení dotkne dlužníků, kteří dluží i třeba jen tisíc korun. „Nejdrsněji pak poplatky zasáhnou ty, kteří mají za povinnost uhradit dluh ve výši pár korun. Do žalované částky 20 000 Kč je nyní nově soudní poplatek stanoven vyšším paušálem, a to 1 000 Kč při klasickém podání nebo 800 Kč při elektronickém podání. Od částky vyšší než 20 000 Kč se soudní poplatek vypočítává procentem z žalované částky – nově tedy 4 % při elektronickém podání a 5 % při klasickém podání,“ vysvětluje Rostislav Kovář, advokát ze serveru Poradnaveritele.cz. 

Praktický příklad - z pětistovky dluh osm tisíc

Bude-li vás dlužník žalovat o 500 Kč, můžete si připočíst soudní poplatek – tzn. buď 800 Kč, nebo 1000 Kč k dluhu + ještě náklady řízení – tzn. odměna advokátovi, kterou stanovuje vyhláška v tomto případě na 6 600 Kč bez DPH a k tomu případně náklady na cestovné a úrok z dlužné částky. Z původní pětistovky je rázem  dluh převyšující 8 tisíc korun.

Zdroj: Poradnaveritele.cz

Pokud dlužíte určitou sumu peněz, nepomůže vám ani relativně včasné řešení problému. Když závazek uhradíte po prvním jednání soudu, stejně budete muset zaplatit dvacet procent z poplatku. Minimální nevratná částka je pak tisíc korun. Momentálně se poplatek při vyřešení závazku před soudním jednáním vrací celý.

Nejvíce se od září zvedne poplatek za přihlášku pohledávky do insolventního řízení. Do 31. srpna 2011 bylo podání bezplatné, za pár dní bude tato poplatková povinnost ve výši dvou tisíc korun. Dále si lidé připlatí za finanční spory o částky nižší než 15 tisíc korun. Do teď byl poplatek při využití elektronického platebního rozkazu 300 korun a od září se zvýší na 800 korun. Klasické podání žaloby pak bude stát 1 000 korun.

Soudům se uleví jen na chvíli

Do konce srpna byli věřitelé motivování k tomu, aby co nejrychleji a razantněji vyřešili své pohledávky. Věřitelé se od 4. července, kdy prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o soudních poplatcích, snažili informovat o možnostech vymáhání pohledávky soudní cestou a argumentovali brzkým zdražením soudních poplatků.

Počet žalob se tedy o prázdninách o něco zvýšil a teď by naopak mělo docházet k mírnému polevování. „V první chvíli se může počet žalob snížit, ale bude to jen z toho důvodu, že ten, kdo se chtěl soudit, učinil tak v průběhu letošního léta, kdy bylo zcela jasné, že soudní poplatky podraží. Předpokládám, že ještě v průběhu letošního podzimu se  velmi brzy vrátí do „starých kolejí“ a lidé se budou opět soudit jako dříve,“ doplňuje Rostislav Kovář.

- Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Více jsme psali v článku "Vymáhání dluhů se neplatičům prodraží. Zvýší se poplatky"

 

Může Vás zajímat:

- Exekuce se nevyhnou ani důchodům, exekutoři loni zabavili důchodcům 514 milionů

- Pozor co pedepisujete! Lichváři běžně připisují na směnky nulu navíc

- Příběh zadluženého člověka, aneb jak to probíhá

- Jak se správně zadlužit? Na co si brát úvěr a na co ne?

- Exekuce: Jakou částku vám exekutor musí nechat pro vaše potřeby?

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články