Odboráři nabízejí pracujícím důchodcům právní pomoc

9. 1. 2013 – 20:44 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odboráři nabízejí pracujícím důchodcům právní pomoc
ČMKOS má dlouhodobé výhrady k politice finančních škrtů současné vlády, zejména v oblasti veřejných financí. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pracující důchodci od ledna 2013 přišli o slevu na dani a tím možnost odepsat si z daní necelých 24 tisíc korun ročně. Díky zrušení slevy na dani by si státní pokladna mohla přilepšit o 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí vychází z toho, že k důchodu si v Česku přivydělává odhadem 150 tisíc penzistů. Odboráři (ČMKOS) pracujícím penzistům teď podávají právní pomocnou ruku.

"ČMKOS má dlouhodobé výhrady k politice finančních škrtů současné vlády, zejména v oblasti veřejných financí. Protestovala i proti poslednímu balíčku ministra financí, kterým dochází k diskriminačnímu odnětím daňových úlev ve výši 24 840 korun u pracujících důchodců, kterým se tak sníží o tuto částku jejich roční příjem" uvádí odboráři na sých stránkách.

Podle odborů zajišťuje Listina základních práv a svobod rovné podmínky a zacházení - tzv. rovnost subjektů, v tomto případě tedy i daňových. Pokud je jedna skupina vyloučena, dochází k porušování tohoto principu a jedná se o diskriminaci. Pokud tedy pracující důchodce vydělává a platí daně, sociální a zdravotní pojištění jako kterýkoliv jiný občan, má mít stejná práva. Navíc platí sociální pojištění, které mu standardně nezvyšuje důchod.

ČMKOS s rozpaky přijala dikci příslušné novely zákona o dani z příjmu, kde je zakotvena výjimka pro osoby, které by snad k 1. lednu 2013 starobní důchod nepobíraly a nebyla vůbec překvapena, když zhruba třetina pracujících důchodců této formulace zákona využila a na pobírání penze právě v den 1. ledna 2013 rezignovala. Byl to zcela legální způsob, jak se o daňovou úlevu vědomě nepřipravit. Podle ČMKOS šlo o využití zákonných možností.

"ČMKOS považuje za pohrdání právem, otevřené výhružky ministra financí na adresu právě těchto téměř tří desítek tisíc osob, že budou penalizováni proto, že využili svého občanského práva řídit se platným zákonem. Proto ČMKOS nemůže nečinně přihlížet tomu, že místo, aby se ministr financí omluvil za pochybení svých legislativců, teď seniory pouze zastrašuje, aby se zalekli domáhat se svého práva soudní cestou. ČMKOS proto prohlašuje, že seniorům – odborářům – v případném sporu se státem poskytne bezplatnou právní pomoc" uvádějí odbory na svém webu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,330
USD 23,540 23,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články