Odboráři ve Škodovce vyhrožují zastavením výroby, chtějí vyšší platy

24. 2. 2011 – 9:33 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odboráři ve Škodovce vyhrožují zastavením výroby, chtějí vyšší platy
Bude rok 2011 rokem stávek a vydírání? Foto: Škoda auto | zdroj: NašePeníze.cz

Mladoboleslavská automobilka nabízí podle odborářů nedostatečné zvýšení mezd, podle předsedy Podnikové rady Jaroslava povšíka bude téměř nezbytné jít do nátlakových akcí. Uvedlo to čtvrteční vydání Škodováckého odboráře.

Odboráři se tak pravděpodobně inspirovali úspěšnou akcí lékařských odborů.

Povšík uvedl, že vyjednání požadavku členské základny pravděpodobně nebude možné dokázat od stolu. "U vyjednávacího stolu se dokážeme dostat jen k určité hranici. Firma přitom nemá vůli zvýšit hodnotu tarifu, hovoří o zvýšení v řádech desetin procenta, pak už by muselo přijít něco silnějšího," řekl Povšík Škodováckému odboráři.

Odbořáři zvažují, jak by podobné akce měly vypadat. Mohou odmítnout podepsat dohodu o směnných modelech, což by znamenalo, že některá místa výroby by se musela zastavit. To by mohlo mít dopad na zastavení celé výroby. Členové Podnikové rady se shodli, že v krajním případě by to bylo přijatelné řešení i pro členskou základnu.

"Byl by to zákonný postup, nebyla by to stávka," uvedl Povšík.

Zásadní rozpor panuje ve směnných modelech. "Odmítáme osmnácti a sedmnáctisměnný model, firma však další přidání do tarifu podmiňuje právě přistoupením na směnné modely," řekl Povšík odborářskému časopisu.

Zároveň však uvedl, že odbory KOVO chápou, že je třeba vyrobit potřebné množství vozů. "Musíme najít jiný způsob, jak vozy vyrobit, jinak by to samozřejmě udělala jiná lokalita," řekl Povšík. Určitou hrozbu v tomto směru představuje Čína, kde se v některých lokalitách dají vozy Škoda kompletne vyrobit.

Odbory KOVO se už dohodly se Škodou Auto na růstu příplatku za práci v taktu, navýšení penzijního připojištění o sto korun. Jedná se také o struktuře kategorie příplatků a zaručeném bonusu.

-Dana Rybáková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články