Odbory ve Škoda auto: Vždy je na prvním místě zaměstnanost, na druhém místě mzda

13. 1. 2011 – 20:58 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odbory ve Škoda auto: Vždy je na prvním místě zaměstnanost, na druhém místě mzda
odbory budou usilovat o zachování výroby v závodu Vrchlabí, kde se nyní vyrábějí vozy Roomster a Octavia A5, Foto: Škoda auto | zdroj: NašePeníze.cz

Zaměstnanost, mzda a sociální podmínky – to jsou priority odborového svazu Kovo ve Škodě auto pro nadcházející kolektivní vyjednávání s vedením podniku.

Odbory také budou usilovat o zachování výroby ve Vrchlabí, řekl Jaroslav Povšík, předseda podnikové rady, ve čtvrtečním Škodováckém odboráři.

„Tento rok bude obecně lepší a s vyšší dynamikou. Máme totiž nové představenstvo, které je velmi ambiciozní a využije každé možnosti, jak proniknout k vyšším cílům,“ zhodnotil Povšík výchozí situaci pro vyjednávání o kolektivní smlouvě v rozhovoru pro Škodovácký odborář. Jaké konkrétní mzdové požadavky odboráři předloží však Povšík nesdělil.

 

TIP:  Škoda auto přišla o zakázky, nebude vyrábět malé motory pro vozy z koncernu VW

 

„Podle konkrétní situace vyvažujeme priority. Vždy je na prvním místě zaměstnanost, na druhém místě mzda a celé to musíme zabalit do únosných sociálních podmínek, to znamená, že lidé musí mít správnou pracovní dobu, přestávky, dobré stravování, ergonomické pracoviště, využití volného času atd.,“ upřesnil Povšík.

Zdůraznil také, že odbory budou usilovat o zachování výroby v závodu Vrchlabí, kde se nyní vyrábějí vozy Roomster a Octavia A5. Do roku 2012 až 2013 by mělo být vytížení závodu výrobou automobilů konstantní. „Domnívám se také, že firma Škoda ukáže přívětivější tvář a to samé očekávám od nového představenstva ve vztahu ke kolektivnímu vyjednávání,“ řekl Povšík.

Předseda škodováckých odborů řekl, že doufá, že na firemní straně nebudou používány neférové kroky, jako například zastrašování o přestěhování výroby do Asie. „Věřím však, že k růstu (mezd) dojde a bude vyšší než inflace,“ řekl Povšík.

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu loni průměrná míra inflace činila 1,5 procenta. Česká národní banka ve své prognóze uvádí pro letošní rok míru inflace až dvě procenta.

Cíle a mandát pro vyjednávací tým pro kolektivní vyjednávání stanoví podniková rada 19. ledna.

-Jan Ferenc,MED

Kam dál?

- Rozhádaní odboráři šetří Českým drahám miliony korun

- Firmy budou letos více nabírat zaměstnance, jaká místa jsou volná?

- Výpověd v práci dobře zvažte, jinak přijdete o velkou část podpory

- Propuštěný zaměstnanec musí v některých případech vrátit odstupné - proč?

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články