Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

15. 7. 2010 – 21:09 | Úvěry | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší
Před podpisem smlouvy s oddlužovacími agenturami varuje také Česká bankovní asociace (ČBA), Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Oddlužovací společnosti nabízející lidem pomoc se správou jejich závazků, dlužníkům jejich složitou finanční situaci nevyřeší, v horším případě ji mohou dokonce zhoršit.

Vyplývá to z analýzy společnosti Člověk v tísni, kterou její autoři zveřejnili ve čtvrtek.

"Oddlužovací agentury nabízejí řešení finančních problémů. Své budoucí klienty kontaktují buď samy, pomocí osobních dopisů (otázkou v takovém případě zůstává, jak se tato společnost dostane k informaci, která osoba se právě ocitla v platební neschopnosti), nebo je osloví sám dlužník, například na základě inzerátu v novinách. Dlužník společnosti nejdříve předává veškeré osobní údaje, poté společnost schvaluje žádost o spolupráci a předkládá k podpisu smlouvu," říká autor analýzy Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Cílem této spolupráce má být oddlužení klienta. Podle analýzy však společnost nesděluje, jakým způsobem toho chce dosáhnout, nebo tvrdí, že v praxi s ní věřitelé rádi uzavírají splátkové kalendáře. "Avšak opak je pravdou. Věřitelé nejraději jednají přímo s dlužníky, s oddlužovacími společnostmi splátkové kalendáře většinou neuzavírají," varuje Hůle.

Ve skutečnosti tak oddlužovací společnost získává osobní údaje klienta a přehled o jeho závazcích, včetně smluv s věřiteli. Z každé splátky se nejprve strhává její odměna, případě úroky z prodlení a smluvní pokuty. Ty se mohou pohybovat i v řádu desítek tisíc korun. V případě neplnění povinností či při nekvalifikovaném ukončení spolupráce ze strany klienta společnost uplatňuje sankce. Společnost přitom podle analýzy nenese žádná rizika a i náklady na její činnost jsou minimální.

"Dlužníkova finanční situace zůstává neřešena, narůstají mu sankce z prodlení, dlužník má o jednoho věřitele navíc. Často se také stává, že tím, že platí splátky oddlužovací společnosti, blokuje možná další jednání se skutečným věřitelem," upozorňuje Hůle a dodává, že ke smlouvě o spolupráci dlužník podepisuje plnou moc minimálně v rozsahu činnosti, kterou má společnost podle smlouvy vykonávat. "Tyto plné moci mohou být sepsány velmi obecně, což může vést až k tomu, společnost sama nebo prostřednictvím dalšího zmocněnce může za dlužníka sjednat například nevýhodnou smlouvu o pojištění, dalším úvěru a podobně," podotýká autor analýzy.

Člověk v tísni proto doporučuje s těmito společnostmi nespolupracovat, tyto služby poskytuje totiž mnoho subjektů v neziskovém sektoru zcela zdarma. "Oddlužovací agentury mají slovo oddlužení přímo ve svém názvu, avšak v tomto případě se o žádné oddlužení nejedná. To je definováno v zákoně o insolvenci jako nástroj vyřešení situace dlužníka, a to i za cenu odpuštění části dluhů. A nejde ani o přeúvěrování, při kterém přebírá jeden věřitel pohledávky od ostatních. V tomto případě oddlužovací agentury nabízejí pouze nákladné zprostředkování komunikace mezi dlužníkem a věřitelem," tvrdí Hůle.

 

<%Anketa173%>

 

Před podpisem smlouvy s oddlužovacími agenturami varuje také Česká bankovní asociace (ČBA). "V případě, že se někdo dostane do potíží se splácením úvěru, měl by primárně kontaktovat svoji banku. Žádný prostředník mu nemůže vyjednat lepší podmínky, protože pro banku je důležité hodnocení dlužníka, nikoli jednání nějaké třetí osoby. Sepsáním mandátní či podobné smlouvy se také nikdo nezbavuje svých závazků vůči věřiteli, takže by se nikdy neměl řídit pokyny typu neodpovídejte jim na dopisy, my to uděláme za vás," zdůrazňuje náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek a dodává, že primárním cílem bank je získat poskytnuté peníze zpět. "Proto vždy upřednostní dohodu s klientem před jinými druhy řešení. Použitím prostředníka se prostor pro řešení nerozšiřuje, v případě jeho neférového jednání tomu může být spíše naopak," upozorňuje Matoušek.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kam dál?

- Osobní bankrot je obrovská úleva. Pro dlužníky

- Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!

- Půjčky a úvěry - přehled nebankovních společností. Kde si rozhodně nepůjčovat?

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články