ODS chce jednodušší sociální systém aby se zamezilo zneužívání dávek

24. 3. 2010 – 14:04 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ODS chce jednodušší sociální systém aby se zamezilo zneužívání dávek
ODS bude proti zneužívání dávek bojovat podporou zodpovědných, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

ODS chce proti zneužívání sociálních dávek bojovat jejich adresnějším rozdělováním, jednodušším sociálním systémem, podporou sociálně potřebných a zodpovědných či strháváním dávek neplatičům. Občanští demokraté to uvedli ve středu při prezentaci další části svého předvolebního ekonomického programu.

"Podle ODS je v každém něco dobrého a jde jen o to lidi správně motivovat k práci. Naše řešení pro spravedlivý sociální systém vychází z našich dlouhodobých zkušeností," řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

Solidarita s potřebnými a soudržnost jsou dlouhodobě konzervativními hodnotami, připomíná místopředseda ODS Petr Nečas.

 

Zjednodušení sociálních dávek a daňové slevy

 

Například zjednodušení sociálního systému vidí ODS v propojení některých dávek s daňovými slevami. Rozšířena má být i nehotovostní výplata sociálních dávek, která má zabránit jejich rozsáhlému zneužívání.

"Mezi další opatření patří výplata dávek vázaná na zajištění školní docházky, vyšší dávky za vyšší aktivitu, stop nelegálnímu zaměstnávání nebo kontrola imigrace," vypočetl Petr Nečas.

 

<%Anketa37%>

 

Podporu jen za veřejně prospěšné práce

 

ODS chce také podmínit výplatu podpory v nezaměstnanosti po dvou měsících a dávek hmotné nouze účastí na veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikací nebo účastí ve vzdělávacích kurzech. Pomoci má i elektronická neschopenka, která zkrátí dobu řízení o přiznání důchodů a nemocenských dávek.

"Chceme také dále podporovat takzvanou vícerychlostní rodičovskou a zvýšit její flexibilitu tím, že mezi jednotlivými rychlostmi bude možné přecházet. Stejně tak bude moci být rodičovský příspěvek přerušen," vysvětlil Nečas s tím, že přerušený rodičovský příspěvek bude moci být vyplácen až do pěti let dítěte.

Na ekonomickém programu strany se podílí i řada expertů. Podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE Jiřího Schwarze vychází program ODS z reality. "I kvůli plošným a vysokým sociálním dávkám zaostáváme za ostatními státy Evropské unie. To je třeba změnit a tato opatření k té změně přispějí," uvedl.

(Mediafax)

Kam dál?

- Český sociální systém je ve špatném stavu, myslí si lidé

- Příspěvek na péči: Stát vyplatil témeř 19 mld korun. Kdo má na něj nárok?

- Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?

- Příspěvek na bydlení se od ledna 2010 změnil

- Nestačí vám příspěvek na bydlení? Nechte si „doplatit“!

- V roce 2015 může přijít euro i státní bankrot

- Krutý účet za neschopné politiky - kam se řítíme?

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články