ODS chce zrušit tři ministerstva a snížit i zjednodušit daně

7. 4. 2010 – 13:00 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ODS chce zrušit tři ministerstva a snížit i zjednodušit daně
Nečas: Zrušíme tři ministerstva | zdroj: NašePeníze.cz

ODS ve středu představila další část svého volebního programu. V rámci úspor chce strana zrušit tři ministerstva a sloučit některé další státní instituce, uvedl to místopředseda strany Petr Nečas.

Podle Nečase ODS zastává názor, že v rámci úspor ve státní pokladně by bylo dobré zrušit několik ministerstev, jejichž agendu by převzala jiná ministerstva. "Sloučením ministerstva průmyslu, obchodu a dopravy a části ministerstva pro místní rozvoj by mohlo vzniknout jedno silné hospodářské ministerstvo. Další část ministerstva pro místní rozvoj by spolu s ministerstvem zemědělství mohlo tvořit ministerstvo pro venkov. Ministerstvo životního prostředí by mohlo převzít další část činnosti ministerstva zemědělství," řekl Nečas studentům při své úterní návštěvě Jihočeského kraje.

Podle něj by se měla spojit také Česká zemědělská a potravinářská inspekce, Česká obchodní inspekce a Státní veterinární správa a hygienické stanice. Spojit by se měly také úřady pro placení daní a odvodů a instituce vyplácející lidem různé dávky. "To by mohlo přinést úspory až 30 miliard korun," uvedl Nečas.

Dalšími z dvanácti opatření, které ODS ve svém "Řešení proti dluhům" navrhuje je i zřízení Národní rozpočtové rady, ta by ověřovala výdajové rámce a návrhy ovlivňující rozpočet.

"Rada vznikne transformací odboru ministerstva financí a členy rady bude jmenovat prezident. Bez vyjádření rady k rozpočtovým dopadům a vlivu na podnikatelské prostředí nebude možné projednat jakýkoli legislativní návrh," vysvětlil Martin Kocourek, člen ESO, ekonomické skupiny odborníků, s níž ODS spolupracuje.

 

<%Anketa104%>

 

Neodpovědná rozpočtová politika by se měla sankciovat, a to i pro členy vlády a poslance

 

Občanští demokraté by zavedli jednoduché a nízké daně a nezvyšovali odvody na sociální pojištění. Strana si také klade za cíl urychleně dokončit projekt jednotného inkasního a kontrolního místa pro výběr daní a odvodů, finanční kontroly by prováděl pouze finanční úřad.

V roce 2012 se ODS zavazuje předložit návrh státního rozpočtu tak, aby jeho schodek dosahoval maximálně tři procenta HDP s tím, že rozpočet na rok 2011 bude úsporný.

 

Důchodová reforma je nutná

 

Strana by chtěla také dokončit důchodovou reformu. ODS chce transparentní veřejné finance, sjednocení regulace institucí v síťových odvětvích, aby se zvýšila konkurence v těchto odvětvích a také centrální sjednocení nákupů státní správy pro položky přesahující určitý limit.

V Poslanecké sněmovně by ODS zakázala ve druhém čtení předkládat návrhy, které by vedly k vyšším výdajům veřejných rozpočtů, než bylo předpokládáno v předloze schválené v prvním čtení.

(Mediafax)

Kam dál?

- Česku hrozí bankrot v roce 2013, tvrdí ODS

- ČSSD: Vládní úspory musí pocítit všechny sociální skupiny

- ODS chce jednodušší sociální systém aby se zamezilo zneužívání dávek

- Nejvíce na podnikatele myslí ODS, proč?

- Nečas by byl lepší premiér než Paroubek, ukázal průzkum

- Státní zakázky má mít v moci podle Paroubka jediný úřad

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články