ODS: Lidé si budou moci zkrotit ČEZ sami pomocí monitoru elektřiny

27. 8. 2009 – 1:29 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ODS: Lidé si budou moci zkrotit ČEZ sami pomocí monitoru elektřiny
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

I v době hospodářské krize tvoří výdaje na energie nemalou část rozpočtu domácností. ODS přichází s receptem, jak tyto výdaje udržet pod kontrolou a zprůhlednit nepřehledný systém účtování cen elektřiny, který jen nahrává distributorům a výrobcům energie. První místopředseda ODS David Vodrážka a senátor ODS Bedřich Moldan představili na tiskové konferenci plán na efektivní kontrolu výdajů na elektrickou energii.


„Mandatorní výdaje musíme omezovat všichni, nejen stát. Lidé by měli dostat nástroj, jak zkrotit rostoucí apetit ČEZu na naše peněženky,“ říká 1. místopředseda David Vodrážka. Ten chce do České republiky přinést nový způsob kontroly výdajů za elektrickou energii fungující ve Velké Británii.

Ze zisků elektrárenské společnosti ČEZ by se podle ODS měla každá domácnost vybavit malým zařízením monitorujícím okamžitou spotřebu elektřiny.

- Německá vláda chce milion elektromobilů do roku 2020
- ČEZ chce na českých silnicích elektromobily
- Solární energie: Prodejte svou střechu na burze
- Spotřeba elektřiny v ČR klesla o 15 procent

Tzv. systém Wattson umožňuje každému uživateli zjistit svou přesnou momentální spotřebu a tím optimalizovat výběr spotřebičů. V některých státech EU je již systém široce využíván a dosahuje až 25% úspor elektrické energie. David Vodrážka odmítl populistické návrhy ČSSD, které povedou pouze k větší neekologické spotřebě a dalším ziskům ČEZu. ODS chce jít přesně opačným směrem, bude prosazovat „chytrou spotřebu“ – nízké, ekologické a efektní využití elektrické energie. „ČR potřebuje „politiku úspor a transparence počínající v každé domácnosti a končící na úrovni státu,“ řekl David Vodrážka.

Takzvaný systém Wattson má podobu malé krabičky, která může být umístěna kdekoliv v bytě. Odběratel má možnost pravidelně kontrolovat svou spotřebu, a to i v korunách. Toto zařízení je podle Vodrážky rozšířené ve Velké Británii a stojí řádově 2500 korun.

Místopředseda Vodrážka se domnívá, že Česká republika musí být energeticky soběstačná, čehož lze nejlépe dosáhnout dalším rozvojem jaderné energie a důrazem na obnovitelné zdroje. „Česká republika nemůže být nadále závislá výhradně na uhelných elektrárnách. Cesta k lepší energetické bezpečnosti vede před úspory ve spotřebě, které se následně projeví do produkce a umožní nám lépe řídit skladbu zdrojů, tzv. „energetický mix“,“ dodal profesor Bedřich Moldan.


Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články