ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků

31. 5. 2010 – 18:44 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků
Chtějí také snížit počty funkcionářů sněmovny, včetně místopředsedů sněmovny, počtu výborů, podvýborů, místopředsedů výborů, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Zástupci stran ODS, TOP 09 a VV se při dnešních bilaterálních jednáních shodli na tom, že mají zájem o vytvoření vlády, která bude mít za priority boj se zadlužováním a boj s korupcí.

Zároveň se shodli na tom, že je zapotřebí obnovit důvěru občanů České republiky v politiku a politický systém.

Zástupci ODS Petr Nečas, 1. místopředseda strany David Vodrážka a šéf poslanců Petr Tluchoř se ráno sešli se zástupci TOP 09 a odpoledne s týmem VV. Společně definovali šest témat vládní koalice, o kterých povedou diskusi. "První programový okruh se bude týkat veřejných rozpočtů, mandatorních výdajů a důchodového systému. Druhý krok se bude týkat zdravotnictví, třetí zahraniční politiky a obrany, pak programový okruh práva, spravedlnosti, korupce a státní správy, další okruh představuje školství, vědu, výzkum a kulturu a šestým je životní prostředí, zemědělství a venkov," uvedl po setkání vyjednávacího týmu ODS s týmem TOP 09 a následně s VV Petr Nečas.

 

<%Anketa64%>

 

Úspory od "shora"

 

Rovněž se shodli na tom, že začít s úsporami je nutné "nahoře", a proto chtějí snížit počty funkcionářů Poslanecké sněmovny, tzn. včetně místopředsedů sněmovny, počtu výborů, podvýborů, místopředsedů výborů apod. Zároveň budou usilovat o to, aby jim snížili platy i náhrady politiků a omezili imunitu poslanců i senátorů. "To jsou kroky, které budou provedeny velmi rychle," prohlásil Nečas, který věří, že to jsou mimo jiné první krůčky k návratu důvěry voličů v českou politiku. "Nejnaléhavější je, abychom dostali náš rozpočet do pořádku, abychom měli šetrný stát a ne stát, který rozhazuje," vyjmenoval také na brífinku krátce po společné schůzce Karel Schwarzenberg z TOP 09.

V transparentním vyjednávání, se kterými ODS dnes začala, bude pokračovat. Při první schůzce zatím delegovaní zástupci stran nešli do detailů a konkrétních čísel, to je dle vyjádření Petra Nečase teď předčasné.

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Platy manažerů státních firem se změní už v červnu, stát ušetří

- Platy manažerů velkých firem razantně klesly

- Platy ve zdravotnictví porostou, slibují všechny politické strany

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články