Online půjčka nemusí být vždy špatná, na co dát pozor?

4. 9. 2017 – 0:03 | Úvěry | red | Diskuze:

Online půjčka nemusí být vždy špatná, na co dát pozor?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Internet skýtá nepřeberné množství nabídek na online půjčky. Vyznat se v nich není jednoduché. Jak rozeznat dobrou online půjčku od špatné? Na co si dát pozor, aby se půjčka nezměnila v noční můru?

Snadné a rychlé sjednání půjčky přes internet láká stále více lidí. Online vyřízení půjčky však může skrývat řadu úskalí. Na skvělý úrok a další inzerované podmínky ale nemusí dosáhnout každý. Pozor je potřeba si dát i na společnost, která půjčky poskytuje.

Prověřte si „nebankovku“

Novou povinností nebankovních poskytovatelů půjček je kromě základního kapitálu ve výši 20 milionů korun například i licence udělená Českou národní bankou (ČNB). Termín pro podání žádosti o udělení akreditace byl do konce února 2017.

Centrální banka, která má nebankovní poskytovatele nově na starosti, má na rozhodnutí o udělení licence 15 měsíců. Pokud společnost o licenci ČNB požádala po stanoveném termínu, nesmí půjčky poskytovat až do vyřízení žádosti o udělení akreditace. Společnosti, které úvěry poskytnou bez patřičné licence po patnáctiměsíční lhůtě mohou od ČNB dostat pokutu až do výše 20 milionů korun. Navíc je úvěr poskytnutý bez licence neplatný, dlužník tak nezaplatí žádný úrok.

Seznam poskytovatelů spotřebitelského úvěru v tzv. přechodném období je zveřejněn na stránkách ČNB. K 30. srpnu 2017 požádalo o licenci 106 subjektů, které splnily kritéria nového zákon o úvěru pro spotřebitele, a na které ČNB dohlíží.

Na trhu i přes zpřísněné podmínky poskytování úvěrů stále fungují nepoctiví poskytovatelé. Je proto vhodné sledovat i recenze na internetu. „Při výběru poskytovatele doporučujeme sledovat zkušenosti ostatních žadatelů na diskuzních fórech a sociálních sítích,“ dodává Dana Hakavcová, , marketingová ředitelka Profi Credit.

Bez registru ani ránu

Mnohé nabídky na internetu lákají na poskytnutí půjčky bez prověřování v registru. Nový zákon o spotřebitelském úvěru vyžaduje důkladné prověření úvěruschopnosti žadatele. Přestože nestanovuje přímo, jakým způsobem má být schopnost žadatele splácet prověřena, jsou nabídky bez registru podezřelé.

„Kdo se chlubí nabídkou úvěrů bez registru, často kredibilitu klienta vůbec neověřuje. Pro klienty to není bezpečné, protože je poskytovatel půjčky takto může předlužit,“ upozorňuje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je poskytuje spotřebitelské úvěry. „Je především v zájmu klienta, aby byla dostatečně prověřena jeho schopnost splácet, protože v opačném případě se může dostat do dluhové pasti,“ dodává Robin Stránský.

14 dní na rozmyšlenou

Spotřebitelé mají podle zákona o spotřebitelském úvěru 14 dní na rozmyšlenou. Během této doby nesmí poskytovatel úvěru měnit podmínky konkrétní nabídky. „Lidé by měli využívat této možnosti a vždy si porovnat konkrétní nabídku od více poskytovatelů, aby viděli smlouvu a měli tak přehled o všech podmínkách, jako je RPSN i případné sankce,“ uvádí Robin Stránský. „Rozhodně nemá význam porovnávat čísla, která zájemci o půjčku nabídne internetový srovnávač, protože se jedná jen o obecné informace, které nelze brát jako konkrétní nabídku půjčky,“ dodává Robin Stránský.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články