Opencard bude spravovat akciová společnost patřící Praze

25. 3. 2010 – 15:43 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Opencard bude spravovat akciová společnost patřící Praze
Opencard bude spravovat akciová společnost patřící Praze | zdroj: NašePeníze.cz

Kartu Pražana známou jako Opencard bude spravovat akciová společnost, která vznikne jako dceřiná společnost pražského dopravního podniku (DPP). Kromě významné změny pražští zastupitelé v rámci rozrámci rozvoje karty ve čtvrtek odsouhlasili i nejrůznější slevy a výhody této karty.

"Máme za sebou první fázi projektu, ve které se podle plánu realizovala například tramvajenka, čtenářský průkaz nebo placení parkovného," uvedl náměstek primátora Milan Richter (ODS) s tím, že tyto funkce jsou plně v oběhu a rozvoj karty Pražana bude co největší. "Bude se to týkat zhruba 650 tisíc karet, které budou v oběhu," dodal.

Pražané by podle návrhu mohli například od července přerušit platnost kuponu dvakrát ročně až na dva měsíce. "Pokud by uživatel přerušil kupon až na dva měsíce, ušetří 792 korun," doplnil Richter.

Významnou změnou v projektu karty Pražana je právě vznik dceřiné společnosti dopravního podniku, která převezme správu projektu. Město však bude mít podle slov Richtra v obchodní společnosti většinový podíl. Do dceřiné společnosti by tak mohl vstoupit bankovní partner, který vlastní bankovní licenci a síť. Termín, kdyby společnost podle rozvoje projektu vznikla, je září. "Celkové náklady na založení společnosti, vstup banky a dalších služeb jsou zhruba 45 milionů korun," dodal Richter.

Podle pražské opozice však vznik dceřiné společnosti způsobí, že zastupitelé již nebudou mít žádný vliv na tento projekt. "Kvůli této společnosti nebudou zastupitelé Prahy vědět vůbec nic," řekl předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská v této souvislosti upozornila, že magistrát podle jejího názoru kšeftuje s osobními údaji. "Magistrát obchoduje s informacemi," podotkla Kolínská.

 

Opencard: co nabídne navíc?

 

Dalšího balíku slev, a to do zoologické zahrady, do botanické zahrady ve výši pěti procent a do divadel v rozmezí od pěti až do 10 procent, by se Pražané mohli podle návrhu dočkat už v dubnu. Slevy by mohly na kartu poskytovat také soukromé podniky. Materiál navrhuje, aby Opencard fungovala také jako studentská karta. Pokud v testu obstojí, město plánuje využít Opencard také jako ISIC kartu. V případě turistů magistrát také nezahálel a plánuje zavést takzvanou turistickou třídenní Opencard. Turista by na ní mohl získat slevy na vstupy do vybraných památek, v některých případech by sleva mohla dosáhnout až 50 procent ceny vstupenky.

Projekt karty Pražana stál metropoli už téměř 900 milionů korun. Haguess, který zajišťuje projekt pražské Opencard, díky magistrátu vydělal v roce 2006, kdy Opencard byla na počátku, 50 milionů korun, o rok později 88 milionů korun a na téměř 180 milionů korun si firma přišla v roce 2008. Za audity zaplatil magistrát přes čtyři miliony korun. Karta Pražana nyní funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny či na parkování.

(Mediafax)

 

 

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,860 24,980
USD 23,080 23,260
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články