Pacienti na přístrojích si budou moci rozhodnout zda budou chtít odpojit – a tedy zemřít

7. 3. 2011 – 8:36 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pacienti na přístrojích si budou moci rozhodnout zda budou chtít odpojit – a tedy zemřít
Zákon počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pacienti si budou moci rozhodnout, že v případě, kdy by je při životě udržovaly jen přístroje, budou chtít odpojit – a tedy zemřít. Umožní to zákon o zdravotních službách, který připravuje ministerstvo zdravotnictví a v červnu by ho měla projednat vláda, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

Téma se neotevírá poprvé; zákon staví na návrzích exministra Tomáše Julínka, který byl však odvolán dřív, než se zákony stačily projednat. Jakou podporu bude mít teď? V ODS i TOP 09 se dá předpokládat souhlas, členové těchto stran se podíleli či podílejí na přípravě zákona. Věci veřejné chtějí zákon teprve probrat. "Je to víc téma odborné a etické než politické," cituje MF DNES zdravotnického experta Jiřího Štětinu, dlouholetého lékaře na ARO.

Zákon počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, když o tom sám nebude moci rozhodnout. Prohlášení by mělo být úředně ověřené a mělo by být součástí zdravotní dokumentace. Platilo by pět let, píše MF DNES.

-Zdenek Michora | med

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články