Pacienti na přístrojích si budou moci rozhodnout zda budou chtít odpojit – a tedy zemřít

- Zdravotnictví autor: Redakce NašePeníze.cz

Pacienti si budou moci rozhodnout, že v případě, kdy by je při životě udržovaly jen přístroje, budou chtít odpojit – a tedy zemřít. Umožní to zákon o zdravotních službách, který připravuje ministerstvo zdravotnictví a v červnu by ho měla projednat vláda, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

Zákon počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, Ilustrační foto: SXC

Zákon počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, Ilustrační foto: SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Téma se neotevírá poprvé; zákon staví na návrzích exministra Tomáše Julínka, který byl však odvolán dřív, než se zákony stačily projednat. Jakou podporu bude mít teď? V ODS i TOP 09 se dá předpokládat souhlas, členové těchto stran se podíleli či podílejí na přípravě zákona. Věci veřejné chtějí zákon teprve probrat. "Je to víc téma odborné a etické než politické," cituje MF DNES zdravotnického experta Jiřího Štětinu, dlouholetého lékaře na ARO.

Zákon počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, když o tom sám nebude moci rozhodnout. Prohlášení by mělo být úředně ověřené a mělo by být součástí zdravotní dokumentace. Platilo by pět let, píše MF DNES.

-Zdenek Michora | med

Tagy: eutanázie zdraví přístroje Pacienti na přístrojích odpojení