Pacienti si za pobyt v nemocnici připlatí, poslanci s tím souhlasí a nejen to

10. 6. 2011 – 14:36 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pacienti si za pobyt v nemocnici připlatí, poslanci s tím souhlasí a nejen to
Z úhrad však zároveň vypadnou léky do 50 korun. Léky, které jsou pod touto hranicí, si tedy pacienti zaplatí zcela sami. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě připlatí, návrh ministerstva zdravotnictví v pátek poslanci propustili do třetího čtení. Den hospitalizace se tak nemocným prodraží, místo 60 korun zaplatí 100, norma počítá i s určením standardu a nadstandardu či s vyřazením léků do 50 korun z úhrad.

S novelou zákona nesouhlasí opozice, páteční jednání však bylo klidnější než projednávání normy v prvním čtení, které trvalo mnoho hodin a jednou bylo dokonce přerušeno.

Co se změní ve zdravotnictví a za co budeme platit?

 

Heger chce pojišťovnám znárodnit tři miliardy

 

Vláda se shodla na zdravotnické reformě, plomby budou hradit pojišťovny

 

"Jedním z cílů novely je vytvoření legálního prostoru pro poskytování zdravotní péče, na kterou si pojištěnec může připlatit. Jde o takzvanou ekonomicky náročnější péči," promluvil v diskuzi o zavedení standardu a nadstandardu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Konkrétnější vymezení standardu však přinese až zákon o zdravotnických službách, který ministerstvo připravuje.

Do původního návrhu zákona poslanci implementovali řadu změn, na nichž se dohodl zdravotní výbor sněmovny, a mají podporu koalice. Podle ministra by tak mělo dojít ke změně regulačního poplatku za položku na receptu na poplatek za recept ve výši 30 korun.

Z úhrad však zároveň vypadnou léky do 50 korun. Léky, které jsou pod touto hranicí, si tedy pacienti zaplatí zcela sami.

Dalším cílem předlohy je zvýšení regulačního poplatku při poskytování nemocniční péče z 60 na 100 korun. "Dopad opatření byl analyzovaný a bylo konstatováno, že nepovede k nadměrnému zatížení ani nejchudších domácností," uvedl ministr.

Ten během druhého čtení načetl i pozměňovací návrh k pozměňovacím návrhům zdravotního výboru.

"Jak všichni víme, Věci veřejné vyvolaly jednání na úrovni K9, z něhož vyšlo hned několik změn. Tou nejmarkantnější je, že oproti tomu původnímu návrhu jsou zde i nadále amalgámové plomby součástí úhrad zdravotního pojištění," vysvětlil Mediafaxu návrh předseda výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS).

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články