Pančování alkoholu není trestný čin. Kalousek to chce změnit

- Zákony autor: Redakce NašePeníze.cz

Výroba nelegálního alkoholu by se měla vrátit mezi trestné činy do trestního zákoníku. V nedělní Partii na televizi Prima family to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že za současné praxe nemůže Celní správa ČR používat při odhalování černých palíren agenty ani odposlechy.

Z nelegální výroby lihu se před dvěma lety stal pouze přestupek. To nyní kritizují kromě rezortu financí i celníci, potravináři nebo ministerstvo zemědělství. , Foto:TOP09

Z nelegální výroby lihu se před dvěma lety stal pouze přestupek. To nyní kritizují kromě rezortu financí i celníci, potravináři nebo ministerstvo zemědělství. , Foto:TOP09 , zdroj: NašePeníze.cz

Kalousek připomněl argumentaci ministerstva spravedlnosti, podle kterého je výroba nelegálního alkoholu trestně postižitelná i v současné legislativně jako nedovolené podnikání. Zároveň ale upozornil, že tímto paragrafem se nemůžou řídit celníci. "Celní správa nemůže v přípravném řízení používat operativní prostředky. Často něco zjistíte tak, že někoho napíchnete nebo tam pošlete agenta," prohlásil ministr financí.

Z nelegální výroby lihu se před dvěma lety stal pouze přestupek. To nyní kritizují kromě rezortu financí i celníci, potravináři nebo ministerstvo zemědělství. Kalousek na Primě prohlásil, že sám změnu iniciovat nemůže a že jde o odpovědnost ministerstva spravedlnosti. Fakticky by ale úpravu mohl předložit sněmovně sám i jako poslanec.

Ministrův oponent, poslanec Jiří Dolejš (KSČM), v debatě upozornil na Kalouskovo pochybení z roku 2007. Podle něj to bylo ministerstvo financí, které umožnilo přelévání alkoholu z barelů do lahví a usnadnilo tak padělatelům cestu. A i tehdy rezort vedl, ještě jako lidovec, Miroslav Kalousek.

"Tohle skutečně šťastný krok nebyl a zřejmě bude nutné ho odstranit," přiznal ministr. Vláda chce omezit maximální spotřebitelská balení alkoholu ze šesti litrů na jeden a přelévání tak fakticky znemožnit.

Jan Kálal | med

Tagy: alkohol podvod methanol Kalousek trestný čin Pančování alkoholu