Paroubek chce, aby velké firmy povinně financovaly sport

7. 3. 2010 – 15:42 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Paroubek chce, aby velké firmy povinně financovaly sport
Paroubek chce peníze na sport získat od velkých firem, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Jiří Paroubek, předseda ČSSD v diskusním pořadu ČT, Otázky Václava Moravce představil svůj plán na podporu sportu. Navrhuje zavést povinnost 1% daně na podporu sportu, kultury a veřejně prospěšných činností pro velké firmy.

Jiří Paroubek v diskusním pořadu uvedl, že by chtěl pro velké firmy s dominantním postavením na trhu a obratem nad 5 miliard zavést povinný 1% odvod ze základu daně na veřejně prospěšnou činnost, kulturu a sport. Týkalo by se to například společností ČEZ, bank ČSOB, KB a Česká spořitelna, Telefonica, nebo RWE. Takovéto opatření by do státní kasy mohlo přinést dvě až tři miliardy korun.

 

<%Anketa45%>

 

Přitom ČR se umístila v investicích na sport mezi zeměmi EU na samotném konci. Méně investic na osobu mají už jen Malta a Bulharsko.

Předseda TOP 09 je však k tomuto návrhu skeptický. Podotkl, že nejdříve by se měl vyřešit spor se Sazkou a poté teprve další věci. "Když tyto společnosti zatížíme dalšími odvody, s radostí nám zvednou ceny," upozornil Paroubka.

Ten však odvětil, že neví, co by ti pánové ještě chtěli zvyšovat, když máme jedny z nejvyšších cen energie v Evropské unii. Podle něj zavedení takovéhoto opatření velké společnosti určitě nezničí.

Paroubek také požaduje, aby sport přešel z kompetence Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pod Úřad vlády.

To je nesmyslný krok, úřad vlády je jen kancelář," kontroval Schwarzenberg. Sama TOP 09 měla ve svém podzimním programu požadavek zavést nové ministerstvo pro vědu, výzkum a vysoké školství, avšak z důvodu finanční situace se od něj rozhodla upustit.

Paroubek si však stál za svým. "To je jedno, že je to kancelář, hledám hlavně funkční řešení," řekl.

Oba politici se také vyjadřovali k projektu stavby rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku u Kolína, bydlišti zlaté olympijské vítězky z Vancouveru, Martiny Sáblíkové, která by měla přijít asi na 1, 5 miliardy korun, denní provoz pak asi na 100 000 korun.

"Je to megalomanství. Nejsem pro, budovat další obrovské haly, ale spíše podporovat menší jednotky ve vesnicích, sportovní družstva a hřiště. Jednu velkou halu už máme ve Vysočanech a je ztrátová. Nedokážu si představit, jak by fungovala další hala u Kolína, i když mám ten kraj velmi rád," řekl Schwarzenberg s tím, že v současné rozpočtové situaci by tento krok nebyl vhodný.

"Hala ve Velkém Oseku by se ale dala postavit i za 150 milionů korun. Mohla by být víceúčelová, kolem postavit třeba hotel, nebo nákupní centra, aby se investice vracely. Myslím si, že to možné je a nevěřím tomu, že by kapitalista, který bude investovat, byl takový dobrák, že by dával peníze do ztrátového objektu," uzavřel Paroubek.

V diskusním pořadu vystupoval Schwarzenberg v kravatě s růžovými pandury. Na otázku Václava Moravce, zda to něco znamená, odvětil s úsměvem pouze, že se mu kravata líbí a ladí s košilí a sakem.

Trenér a manažer Martiny Sáblíkové, Petr Novák v druhé části diskusního pořadu Paroubkův návrh uvítal. "Do sportu jde málo peněz, sportovci v zahraničí jsou úplně jinak zabezpečení. Je mi líto, že Martina to pak od svých zahraničních kolegů slyší. Pokud chceme soupeřit s dalšími zeměmi, potřebuje náš sport peníze," řekl.

Předseda českého svazu tělovýchovy Vladimír Srb (ČSTV) se nechal slyšet, že by uvítal systém, který by peníze na sport přerozděloval dle úspěšnosti jednotlivých sportů.

O projektu rychlobruslařské haly hovořil starosta Velkého Oseka Jiří Otta (ODS). Řekl, že s financováním státu nepočítá a v současné době probíhají jednání s investorem. Plácnout by si mohli už koncem března, na konci bruslařské sezóny. "Musíme investora přesvědčit, zda utáhneme provoz," upřesnil.

Podle Petra Nováka by rychlobruslařská hala sloužila celé republice a mohli by sem jezdit trénovat i sportovci ze zahraničí.

(Mediafax)

Kam dál?

- Politici můžou za 83 procent dluhu ČR, škodí víc než světová krize

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Snižování zadlužení: Připravme se na 6 hubených let

- Jiří Paroubek: Šetřme na státu, ne na lidech

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články