Paroubek: Lobby penzijních fondů zvítězilo, důchodci budou chodit o žebrácké holi

16. 6. 2010 – 14:20 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Paroubek: Lobby penzijních fondů zvítězilo, důchodci budou chodit o žebrácké holi
Paroubek nepřímo obviňuje M. Zemana z toho, že kandidoval právě, aby pomohl lobbistům, Foto: ČSSD | zdroj: NašePeníze.cz

Lobby penzijních fondů zvítězilo, důchodci budou chodit o žebrácké holi, varuje expředseda ČSSD Jiří Paroubek na svém blogu.

Kritizuje plán středopravicových stran, který počítá s tím, že se státní garance důchodů sníží a lidé si musí na svou penzi šetřit sami prostřednictvím penzijních fondů.

 

Čtěte také: Advokát Altner podal žalobu na Jiřího Paroubka. Jde o 24 miliard korun

 

Do fondů by zároveň měla být vyvedena část státních prostředků. "Teď je již při formulaci vládního prohlášení pravicové koalice zřejmé, že si penzijní fondy dříve či později vyberou svou libru masa. Bezděkem navrhované opatření je vlastně prosté, sebrat z průběžného systému financování státem vyplácených důchodů pět procent (z 28 procent) a dát je do správy soukromým penzijním fondům. To okamžitě vytvoří na státním důchodovém účtu schodek přes 60 miliard korun," varuje Paroubek.

 

TIP:

Důchodová kalkulačka pro výpočet státní penze , nebo si spořítejte kolik naspoříte sami pomocí penzijního připojištění.

 

Poukazuje zároveň na to, že tuto bublinu ve státním rozpočtu navíc hodlá středopravicový kabinet zalepit zvýšením snížené sazby DPH, čímž dojde ke zdražení cen léků, potravin a základních služeb.

Minimální státem garantované důchody v kombinaci s vysokými cenami základních produktů důchodce ožebračí, míní poslanec. "Nejde jen o důchodce a plátce sociálního pojištění, kteří půjdou do důchodu v nejbližších dvaceti letech. Občané z těchto dvou generačních skupin budou na opt-out v důsledku navýšení cen základních druhů zboží a služeb doplácet až do konce života. Vlastně se tak jedná o miliony lidí, kteří budou tento experiment s nejistým koncem doživotně jen platit a platit," konstatuje Paroubek.

Expremiéra Miloše Zemana, který Paroubka připravil v parlamentních volbách o několik procent hlasů, nepřímo obviňuje z toho, že kandidoval právě, aby pomohl lobbistům, za což dostal desítky milionů korun. "Myslím, že jedním z důvodů galvanizace M. Zemana před volbami, majícím za cíl oslabení volebního výsledku ČSSD, byl právě zájem soukromých penzijních fondů na ustavení vlády pravice ochotné provést důchodovou reformu podle představ těchto fondů," poukázal Paroubek. "Možná, že právě v tom je také možné spatřit jeden z důvodů, proč Zemanova mimoparlamentní strana měla ve volební kampani k dispozici desítky milionů korun," dodal.

 

<%Anketa58%>

 

Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?

"Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?" Publikováno 13.3.2010.

Fungující důchodové systémy na světě se spoléhají na tři základní pilíře. Dochází však k rozšíření tohoto tří-pilířového pohledu. Protože splnění získání nároků na státní penzi je čím dál těžší, zajišťují státy pro penzisty nesplňující zákonné podmínky záchrannou sociální síť. Dále působí na občany, aby do penze odcházeli bez dluhů, kdy vlastnictví domu a jiných aktiv může hrát v penzi důležitou roli při finančním zabezpečení v penzi.

1. Z prvního pilíře dostává občan penzi od státu. Část sociálního pojištění (nebo daně) z hrubé mzdy dosahované v produktivním věku jde na účet státu. Je tedy částečně zachován průběžný způsob financování penzí (pay-as-you-go), kdy všichni pracující občané se podílejí na výplatě penze současným důchodcům.

2. Z druhého pilíře dostává občan penzi od vybraného penzijního fondu, který se podílí na povinném důchodovém systému. Z hrubé mzdy dosahované v produktivním věku jde určitá procentní část sociálního pojištění na účet vybrané společnosti, která jej spravuje a vybrané finanční prostředky zhodnocuje.

3. Třetím finančním zdrojem je příjem od různých finančních společností, kde si občan dobrovolně spořil (např. investováním do akcií či formou penzijního připojištění…). Právě dobrovolné spoření na penzi je v různé míře podporováno v mnoha zemích. V Česku je finančně podporováno penzijní připojištění (ať už státním příspěvkem nebo možností snížení daňového základu o zaplacené částky penzijního připojištění).

Jednoznačně však platí, že důchodové systémy se musí měnit pružně v čase, aby byla zachována jejich udržitelnost.

 

-Mediafax/Petr gola, Investujeme.cz

Kam dál?

- Lidé mladší čtyřiceti let si musí na stáří našetřit peníze sami tvrdí analytik

- Jak klesá státní důchod?

- Průměrný důchod je 10033Kč. Muži mají o dva tisíce víc než ženy

- Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články