Pavel Kohout: Důchodová reforma se důsledně vyhýbá návrhům NERVu a Bezděkovy komise

1. 7. 2011 – 10:14 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pavel Kohout: Důchodová reforma se důsledně vyhýbá návrhům NERVu a Bezděkovy komise
Doporučení odborníků podle Kohouta spadla pod stůl, Foto: Partners | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda v nedávných dnech schválila takzvanou malou důchodovou reformu. Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády však systém zavádí nový experimentální typ fondů.

„Návrh zákona o druhém pilíře zavádí nový, experimentální typ fondů s velmi svéráznými charakteristikami. Důsledně se vyhýbá všem návrhům NERVu a Bezděkovy komise. NERV například doporučoval za účelem úspory nákladů a zvýšení bezpečnosti použít existující podílové fondy, které se osvědčily, které se řídí známými a vyzkoušenýmmi zákony a které jsou bezpečně regulované. Tato doporučení spadla pod stůl. Zavedení zcela nového typu instituce je krokem do neznáma.“ Uvedl v komentáři Pavel Kohout.

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, tedy i přes podpis prezidenta republiky, bude to v praxi znamenat, že lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou, naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. To bylo podstatou judikátu Ústavního soudu, který kritizoval penzijní systém za to, že je přehnaně solidární a málo zásluhový.

Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ovšem již dříve vysvětlil, že nominální výše důchodů bude naopak stoupat v důsledku každoroční valorizace a pětiletého přechodového období.

Více najdete v článku: Poslanci přehlasovali Senát, důchodová reforma platí - jak to bude?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články