Penzijní fondy musí nalákat minimálně 50 tisíc klientů aby získaly licenci

27. 2. 2011 – 20:36 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Penzijní fondy musí nalákat minimálně 50 tisíc klientů aby získaly licenci
Z údajů Asociace penzijních fondů ČR (APF) plyne, že všech deset penzijních fondů sdružených v této organizaci podmínku ministerstva financí splňuje, Foto: TOP 09 | zdroj: NašePeníze.cz

Jednou z podmínek pro vydání licence pro provozování penzijního fondu bude počet klientů přesahující 50 tisíc. V pořadu Nedělní partie na TV Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Další podmínkou bude důsledné oddělení majetku samotného fondu a majetku podílníků. "Musí mezi tím vzniknout čínská zeď," řekl doslova Kalousek. Tuto úpravu přitom Kalousek navrhoval ještě ve vládě Mirka Topolánka (ODS), zákon však nikdy neprošel sněmovnou.

Dále budou všechny licencované fondy muset nabízet čtyři investiční strategie, které budou kontrolované a licencované samy o sobě. Bude se jednat o strategii konzervativní, vyváženou, dynamickou a strategii stojící pouze na investicích výhradně do českých státních dluhopisů.

V konzervativní strategii bude možné investovat jen do dluhopisů, ve vyvážené do dluhopisů a cenných papírů a v dynamické bude možné investovat i do akcií. Tyto strategie se budou lišit mírou rizika a mírou jistoty. Nejvyšší riziko spolu s nejvyššími výnosy bude nabízet dynamická strategie. Strategie stojící pouze na státních dluhopisech České republiky má být specifická tím, že bude zcela garantována českým státem.

 

________________________________________________________________

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění
________________________________________________________________

 

Kalousek také doufá, že budoucí penzijní fondy budou úspěšnější než ty současné, jejichž výnos obvykle stěží pokryje inflaci. Dále uvedl, že spoření ve výši pěti procent hrubé mzdy, s nímž počítá vládní návrh, je pouze začátek.

Výhledově by podle názoru ministra financí měla jít polovina povinných odvodů do průběžného systému a druhá polovina do soukromých fondů. „Zásluhovost bude v systému představovat soukromé spoření a solidarita se bude odehrávat v průběžném systému, z něhož budou lidé čerpat v zásadě podobný důchod,“ odhadl Kalousek budoucí vývoj v Česku i v dalších zemích, které mají problémy s penzijním systémem.

Připomněl tím loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který český penzijní systém označil za přehnaně solidární a málo zásluhový. V praxi to znamená, že lidé s vysokými příjmy, kteří tedy do systému nejvíce odvedli, dostávají velmi podobný důchod jako nízkopříjmové skupiny, které do systému odvedly minimum. I na základě tohoto rozsudku současná vláda připravuje změny v penzijním systému.

Klienti penzijních fondů by také měli získat možnost přesunu svých peněz mezi fondy. Dovolena má být i průběžná změna investiční strategie, a to i několikrát za rok.

Z údajů Asociace penzijních fondů ČR (APF) plyne, že všech deset penzijních fondů sdružených v této organizaci podmínku ministerstva financí splňuje.

Nejmenší počet klientů má Penzijní fond Generali, který má podle údajů za poslední kvartál loňského roku 57 027 klientů. Největší počet účastníků má naopak Penzijní fond České pojišťovny, který má téměř 1,18 milionu klientů.

"Zavést limit pro vydání licence pro provozování penzijního fondu je konstrukční chyba, která se projevila například při penzijní reformě na Slovensku," uvedl pro agenturu Mediafax Pavel Kohout, člen Bezděkovy komise a Národní ekonomické rady vlády.

-Jiří Táborský, František Bůžek | MED

K novým penzím:

- Děti vám budou moci přispívat na důchod, nový systém umožní individuální spoření

- Důchodová reforma k nezaplacení, nebezpečí se však omezilo jen částečně

- Vláda rozhodla jak budou vypadat naše důchody

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články