Penzijní připojištění má před sebou už jen rok "života", pak přijde změna

6. 12. 2011 – 15:31 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Penzijní připojištění má před sebou už jen rok "života", pak přijde změna
Stávající klienti penzijních fondů se nemusejí ničeho obávat, základní podmínky, za kterých uzavírali penzijní připojištění, pro ně budou platit nadále. , Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Penzijní připojištění má v České republice asi 4,5milionů lidí. Díky zajímavým výnosům v kombinaci se státním příspěvkem a možností daňových úlev je penzijní připojištění stále nejatraktivnějším způsobem, jak si vdlouhodobém horizontu bezpečně naspořit smysluplné peníze. Penzijní připojištění, tak jak ho doposud známe, má ale před sebou už jen rok.

K 30.listopadu příštího roku dojde k ukončení prodeje současného penzijního připojištění a zahájení prodeje „nového“ spoření.

V souvislosti s penzijní reformou se řada věcí změní. Pozornost veřejnosti a médií se zatím upínala zejména k tzv. druhému pilíři, který vznikne nově a umožní vyvést část prostředků (3 %) z odvodů na sociální pojištění na vlastní účet penzijního spoření. Avšak jen za předpokladu vlastního vkladu ve výši 2 %. Ve třetím pilíři (současné penzijní fondy) přitom má zůstat klasické komerční penzijní připojištění. I to se ale změní.

TIP:

Spočítejte kolik si naspoříte na penzi: Kalkulačka - Penzijní připojištění

Stejně jako v druhém pilíři si i ti, kteří se rozhodnou spořit ve třetím pilíři, budou moci vybrat investiční strategii, která bude nejlépe odpovídat jejich potřebám a naplňovat jejich očekávání. Pro ty opatrnější budou mít nově vzniklé penzijní společnosti (transformací ze stávajících penzijních fondů) v nabídce možnost vkládat peníze do účastnických fondů zaměřených na akcie, dluhopisy nebo jejich kombinace. Obecně platí, že fondy by měly po reformě „více vynášet“, protože si budou moci dovolit více investovat do cenných papírů s delším horizontem. Doposud byly svázány podmínkou každoročního nezáporného zhodnocení. Pro klienty to ale zároveň znamenalo jistotu, že o prostředky, které svěřili fondu, nepřijdou. Takové garance už ale při sjednání smlouvy nového systému očekávat nelze.

Stávající klienti penzijních fondů se nemusejí ničeho obávat, základní podmínky, za kterých uzavírali penzijní připojištění, pro ně budou platit nadále. Jsou navíc v situaci, kdy mají na výběr, mohou se rozhodnout přejít na penzijní spoření a zvolit si odpovídající investiční strategii, nebo si ponechat stávající penzijní připojištění s garancí vkladů. Kdo ho dosud nemá a chce spořit „postaru“ a mít své vklady jisté, má na založení penzijního připojištění poslední rok. Poslední smlouvy budou mít účinnost maximálně s datem 1. prosince 2012.

A ještě dobrá zpráva pro všechny klienty penzijních fondů. Bez ohledu na datum sjednání smlouvy všichni budou moci od 1. 1. 2013 získávat vyšší státní příspěvky. Novou podmínkou pro získání podpory od státu bude spořit si alespoň 300 Kč měsíčně. Maximální měsíční státní příspěvek se zvedá z původních 150 Kč při vkladu 500 Kč na 230 Kč při vkladu 1000 Kč. Znamená to tedy, že k penzijnímu připojištění můžete ročně od státu získat až 2760 korun. To dělá z penzijního připojištění bezkonkurenčně nejvýhodnější spoření.

Autor: Libor Pergl | Více novinek týkající se penzí najdete na ČeskéReformy.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,760 23,860
USD 21,900 22,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články