Penzijní spoření v novém: Přidá-li vám zaměstnavatel, nedostanete příspěvek od státu

30. 8. 2011 – 22:14 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Penzijní spoření v novém: Přidá-li vám zaměstnavatel, nedostanete příspěvek od státu
72procent všech výplat je ve formě jednorázového vyrovnání a dalších 24 procent ve formě odbytného. Jen jedno jediné procento je ve formě renty, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Penzijní spoření se státním příspěvkem zřejmě čekají změny. Poslanci v úterý posunuli do závěrečného čtení návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření, podle nějž se státní podpory dočkají již pouze lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně, ke své úložce dostanou navíc od 90 do 230 korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se během diskuse omluvil členům sociálního výboru, že je včas neinformoval o všech změnách v předkládaných zákonech. "My jsme na ministerstvu občas tak ohromeni autoritou rozpočtového výboru, že pozapomínáme na výbory ostatní. Omlouvám se ale za toto pochybění, už se to nestane," prohlásil Kalousek.

Podle návrhu dostane každý z účastníků systému k naspořeným 300 korunám devadesát korun od státu. Nad třísetkorunovou hranici bude státní bonus ve výši 20 procent. Pro pětisetkorunové úložky tak bude nový model méně výhodný, státní příspěvek u nich bude jen 130 místo současných 150 korun. Maximální příspěvek, ve výši 230 korun, bude od hranice tisíce korun.

Chcete vědět kolik vám vydělá spoření do současného penzijního fondu?

Spočítejte si to na kalkulačce - Penzijního připojištění a jako předpokládané zhodnocení vyplňte 2 procenta - což je podle předběžných výsledků maximální průměrný výnos za rok 2010.

"Zákon je diskriminační pro všechny, kdo si budou ukládat do 299 korun měsíčně, kteří nedostanou podporu žádnou. Biti budou tedy ti nejchudší," reagoval již během prvního čtení poslanec Miroslav Opálka (KSČM).

"Snahou je zvýšit průměrnou výši měsíční úložky, protože v současnosti je zhruba 480 korun a jako instrument zabezpečení na stáří to není žádná vysoká částka. Proto se motivace posunuje do vyšších finančních částek," zdůvodnil změnu už po jejím vládním odsouhlasení premiér Petr Nečas (ODS).

"Nikdo nebude samozřejmě nikoho nutit odejít z těch stávajících fondů do nových, transformovaných fondů. Kdo chtít nebude, může tam zůstat. Nicméně ten systém bude uzavřen a nové smlouvy v něm nebudou uzavírány," vysvětlil ministr financí.

Nečas už dříve zmínil, jak většina lidí doplňkové penzijní spoření využívá: "72procent všech výplat je ve formě jednorázového vyrovnání a dalších 24 procent ve formě odbytného. Jen jedno jediné procento je ve formě renty. Nejde o nástroj zajištění na stáří, ale jen o výhodné spoření." Podobné to může být i po úpravách systému. Jak premiér připomněl, celou částku bude možné bez sankce vybrat po dosažení 60 let věku účastníka. A pod podmínkou sankce v podobě vrácení státního příspěvku to bude možné i kdykoliv předtím.

Příspěvky na penzi bude moci svým zaměstnancům zajišťovat i zaměstnavatel, v takovém případě stát nepřispěje ani korunu.

Systém doplňkového penzijního spoření v upravené podobě, takzvaný třetí pilíř důchodového systému, by měl začít fungovat od 1. ledna 2013.

Součástí důchodové reformy je také zákon o penzijním spoření, který zavádí možnost vyvádět část peněz ze státního průběžného pilíře do soukromých fondů.

Poslanci učinili krok ke vzniku druhého pilíře důchodového systému

Ve druhém čtení poslanci v úterý projednali novelu o důchodovém spoření, která umožní vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Opozice s předlohou nesouhlasí a obává se, že změna bude výhodná pouze pro bohaté.

"Spoření bude přizpůsobeno moderním trendům," slibuje si ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zákon zvýší podle něj rating České republiky. "Je to promyšlená a většinou parlamentu podporovaná důchodová reforma," dodal.

"Tento zákon poprvé umožní na bázi dobrovolnosti diverzifikovat rizika budoucího penzijního zapečení mezi státní pilíř a pilíř, na kterém má podíl soukromý sektor," zmínil již dříve Kalousek. Připomněl přitom, že rozhodnutí je dobrovolné, ale nevratné.

 

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít důchod podle reformy

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude na začátku možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod. Po tomto datu bude systém otevřený už jen pro občany do 35 let.

Pojištěnci budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz. V praxi se tak zaměstnancům zvýší odvody na sociální pojištění na minimálně 8,5 procenta, přičemž do stávajícího průběžného systému půjde méně než polovina z této částky. Zbytek skončí v soukromých fondech.

Zákon o důchodovém spoření počítá s tím, že si budou moci vybrat u penzijních společností se čtyřmi typy investičních strategií, které se budou lišit mírou rizikovosti a souvisejícími poplatky.

"Každý rok, když to klapne, dáme soukromým investičním fondům 20 miliard korun, ze kterých nebudou muset 30 let vyplatit ani korunu," zlobil se poslanec ČSSD David Rath a připojil: "Takovýto podvod jsem tady ještě nezažil. Proti tomu vypadá kupónová privatizace jako dětské cvičení na spartakiádě."

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se obává, že zákon bude výhodný pouze pro bohaté. "Systém je výhodný pro všechny, kdo vydělávají alespoň 40 tisíc korun hrubého měsíčně. Pro nikoho jiného to nebude výhodné," uvedl již dříve Sobotka. "Z výpočtu jednoznačně vyplývá, že dalším lidem se to nevyplatí - kvůli reálnému výnosu penzijních fondů na úrovni jednoho procenta, poplatkům fondů a poklesem stávajícího důchodu," pokračoval předseda ČSSD.

Sobotka tvrdí, že změna, která je výhodná jen pro 10 až 12 procent nejbohatších obyvatel, zaplatí všichni, a to zvýšením nižší sazby DPH na 17,5 procenta od roku 2013. "Tyto prostředky budou určené na zalátání díry, která vznikne tím, aby si nejbohatší mohli přilepšit," okomentoval šéf ČSSD předpokládaný výpadek ve výši 20 miliard korun ročně, která v důsledku nového pilíře vznikne v současném státním průběžném systému.

S kritikou nesouhlasí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle něj bude nový systém výhodný pro lidi s měsíčním platem už od 20 tisíc korun měsíčně.

Sobotka pak Drábkovi vytknul, že kalkulačka jeho ministerstva počítá s minimálním ročním výnosem fondů 1,5 procenta. Propočty jeho strany však počítají s ročním výnosem ve výši jednoho procenta.

Předkladatelé však chtějí, aby byl povinně registrován fond státních dluhopisů. "V něm se bude moci investor rozhodnout, že bude investovat jen do státních dluhopisů nebo do dluhopisů zemí, které mají stejný nebo vyšší rating než Česká republika," řekl. Poplatky se budou pohybovat od 0,3 do 0,6 procenta.

Druhý pilíř důchodového systému by měl začít fungovat od 1. ledna 2013, jednotlivé penzijní fondy by se měly začít licencovat ještě před tímto datem. Předseda ČSSD Sobotka ještě před schválením normy uvedl, že jeho strana je v případě volebního vítězství připravená nový systém upravit nebo zcela zrušit. Poslanec Petr Braný (KSČM) však varoval, že zákon je těžko vratný.

-Filip Nachtmann, Jan Kálal, Karolina Brožová | MED

Kam dál?

- Kdo spoléhá na státní důchod a jak spoří ti, co na něj nespoléhají?

- Na důchod si máme spořit deset procent mzdy, radí odborníci

- Analytik: Stát tu není od toho, aby lidem vyplácel velký důchod

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články