Petr Nečas: Měl by vzniknout státem garantovaný penzijní fond

21. 3. 2011 – 14:50 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Petr Nečas: Měl by vzniknout státem garantovaný penzijní fond
Další plánovanou změnou je pokračování zvyšování důchodového věku po roce 2030, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

V rámci připravované důchodové reformy by měl vzniknout státem garantovaný penzijní fond. Na Žofínském fóru to uvedl premiér Petr Nečas (ODS), který tuto možnost upřednostnil před soukromými fondy povinně investujícími jen do státních dluhopisů.

Státem garantovaný penzijní fond by byl podle Nečase nezbytný, pokud by se vláda rozhodla pro povinné vyvedení části zaměstnaneckých odvodů z průběžného důchodového systému. I v dobrovolném "opt-outu", který kabinet prosazuje, bude ale podle premiéra tento státní fond užitečným nástrojem.

"Jestli takový fond bude, nebo nebude, je otázkou dalších politických jednání," upřesnil Nečas na dotaz agentury Mediafax možnost vzniku státem garantovaného fondu. "Nicméně já jsem přesvědčený, že představa nízkonákladového fondu by byla pozitivní hned ze dvou hledisek," uvedl premiér.

 

Spočítejte si podle současných pravidel: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Státem garantovaný fond by podle předsedy vlády prolomil bariéru obav některých lidí, že mají dávat své prostředky soukromé korporaci. "Prolomil by bariéru i v tom, že by tlačil dolů poplatkové ceny," zmínil předseda vlády s poukazem na státem organizované fondy ve Švédsku, které hospodaří za náklady pod 0,7 procenta. "To by byl velmi silný tlak na finanční sektor, aby z hlediska nákladů a poplatků šel směrem dolů," dodal premiér.

"Je problémem, že diskuse o důchodové reformě se zploštila na debatu o jednotné sazbě DPH. Je to i komunikační chybou vlády a jejích členů," připustil Nečas. Dodal také, že ODS hlásá sjednocení sazeb DPH "už tucet let", a je proto překvapený, když se tomuto kroku teď někdo diví.

Návrh reformy počítá s tím, že lidé si budou moci převést do soukromých penzijních fondů tři body z 6,5 procenta, které by jinak posílali z výplaty na sociální pojištění státu. K tomuto odvodu musí ale zájemci přidat další dvě procenta své hrubé mzdy. Peníze naspořené ve fondech mají lidem pomoci zlepšit jejich situaci po dosažení důchodového věku.

 

Důchodový věk se zvýší. Bez vlastních úspor se neobejdeme

Důchodový věk se zvýší. Bez vlastních úspor se neobejdeme

 

Další plánovanou změnou je pokračování zvyšování důchodového věku po roce 2030, kdy dosáhne 65 let pro muže a 62 až 65 let pro ženy podle počtu dětí. Poté se důchodový věk mužů a žen začne sbližovat.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články