Petr Nečas: Není jiná cesta než úspory, proto nás lidé zvolili

5. 1. 2011 – 21:31 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Petr Nečas: Není jiná cesta než úspory, proto nás lidé zvolili
Nečas: Občané nás zvolili právě proto, abychom provedli reformy. Reformy, které zabrání státnímu bankrotu, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Se začátkem nového roku vstupuje v platnost řada opatření, která jako úsporná navrhla vláda Petra Nečase. Jak se na ně dívá sám předseda vlády?

Jde třeba o snížení objemu peněz na platy státních zaměstnanců o deset procent, škrty v sociálních dávkách nebo změny v nemocenské. Podle premiéra Petra Nečase je nejzásadnější samotný boj se zneužíváním systému.

 

TIP: Otřesné vládní škrty, nebo chytrá rozpočtová opatření?

 

Která opatření, jež od ledna vstoupila v platnost, považujete za nejdůležitější?
Důležitá jsou všechna. Zásadní je snažit se minimalizovat plýtvání. Například do teď měl nárok na porodné kdokoli – nezáleželo na jeho příjmu, zda peníze potřebuje nebo ne. Od teď už lidé samostatně výdělečně činní (OSVČ) nemohou obcházet systém a získávat z něj na mateřské více než zaměstnanci, kteří si na pojistném platí mnohem více. Těch příkladů je hodně.

Jenže právě v případě podpory rodin se ušetří asi miliarda ročně, což je cena zhruba kilometru dálnice. Je nutné šetřit takto?
Cílem je zamezit plýtvání. Neadresná podpora byla, je a bude zneužívána. Podporu by měli dostat jen ti, kteří ji potřebují. To je solidarita. Neocenitelné je také to, že se lidi odnaučí chodit si v každé životní situaci pro peníze od státu. Zneužívání již nebude tak snadné, a to znamená obrovské úspory v budoucnu.

Úspory na jedné straně můžou vyvolat výdaje na té druhé. Podle odborníků aktuální kroky pravděpodobně přispějí ke stárnutí populace. Nezadělává tím vláda do budoucna na ještě větší problémy?
Nejsme a nechceme být sociálními inženýry. Neexistují žádné důkazy, že podpora porodnosti funguje. Co se týká rodičovské, došlo jen k odstranění nespravedlivého preferování čtyřleté varianty na úkor varianty dvouleté. Mateřská se ale snižovat nebude.

Jsou tak radikální úspory opravdu nutné? Vždyť razantní škrty v důsledku přinesou nižší růst HDP v letošním roce. Nebudou tak peníze na investice a sníží se česká konkurenceschopnost. Nebyly by lepší méně drastické zásahy?
V danou chvíli není jiné cesty než úspory. Reformy žádají čas na přípravu, ale situace je natolik vážná, že se musí jednat hned. Úspory dělají všechny země, všechny vlády. Bez okamžitých úspor by nebyl růst vyšší, bez nich by byl nulový či záporný.

 

TIP:  Vyléčí vláda současnými kroky veřejné finance? Půlka lidí věří, že ano

 

V Česku podniky platí jedny z nejnižších daní v Evropě, což je jedna z hlavních příčin rozpočtových schodků. Není na místě je zvýšit, když všechny ostatní nároky veřejnosti odpovídají standardu vyspělých zemí?
České podniky ale také platí jedny z nejvyšších odvodů na světě. To extrémně prodražuje pracovní sílu a znepružňuje trh práce. Zásadní příčinou rozpočtových schodků nejsou nízké daně, ale špatné hospodaření. Nelze utrácet víc, než získávám nebo si naspořím. Jinak se brzy dostaneme na dno. To platí pro občany i pro státy. Trvalé zvyšování celkové daňové zátěže je pro nás nepřijatelné.

Řekl jste, že po škrtech přijdou reformy. Které z nich se lidé dočkají nejdřív?
Rozhodně reforma důchodů. I pro ni je již ale „pět minut po dvanácté“. Situace se zhoršuje v podstatě každým dnem.

Jak chcete udržet podporu veřejnosti pro budoucí reformy, když už škrty z loňského roku vyvolaly řadu negativních reakcí?
Občané nás zvolili právě proto, abychom provedli reformy. Reformy, které zabrání státnímu bankrotu. Důsledky politiky rozmařilých vlád nebo úvěrových bublin můžeme vidět každý den v novinách. Irsko, Maďarsko, Portugalsko a další. Právě bez reforem by dopady na obyvatele byly skutečně tvrdé.

Do kdy chcete předložit zásadní reformy? Stihnete to tak, aby plány znovu nepadly kvůli příštím volbám?
Z realizací otálet nebudeme, ani si to nemůžeme dovolit. V současné situaci by nás trh za každou chybičku mohl okamžitě potrestat zvýšením úrokových sazeb u dluhopisů. Nad reformami budeme usilovat o širší politickou shodu.

-Zina Plchová, Více témat na Profit.cz

<%Anketa184%>

 

Kam dál?

- Nečas: Zdravotnictví nepotřebuje peníze, ale reformu

- Petr Nečas: Máme dvě možnosti, šetřit, nebo se zadlužovat

- Domácnosti dokážou ušetřit, ministerstva musí také říká Nečas

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články