Pivovary Lobkowicz míří na burzu

14. 5. 2014 – 16:35 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Pivovary Lobkowicz míří na burzu
Na pražskou burzu míří až 6 555 000 kusů akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Bude přitom prodáno až 3,4 mil. kusů akcií stávajících akcionářů a až 2,3 mil. kusů akcií bude nově emitováno. Foto: Lobkowicz | zdroj: NašePeníze.cz

Investice do piva se ukázala jako vysoce žádaná. Nyní je možné investovat přímo do akcií českého pivovaru. Na pražskou burzu míří Pivovary Lobkowicz Group. Vyplatí se jejich nákup? Zatím těžko říci…

Na pražskou burzu míří až 6 555 000 kusů akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Bude přitom prodáno až 3,4 mil. kusů akcií stávajících akcionářů a až 2,3 mil. kusů akcií bude nově emitováno. Manažer emise Erste Bank má přitom možnost navýšit emisi o dalších 855 tisíc kusů akcií v případě velkého zájmu investorů. Celkem by se na trh mělo dostat 48,77 % všech akcií pivovaru.

Při rozhodování o výhodnosti či nevýhodnosti investice rozhoduje především její cena. Akcie budou prodávány s nominální hodnotou 160 Kč a maximální cena pro drobné investory je stanovena na 175 Kč. Pokud chcete investovat při primární emisi (IPO), musíte se rozhodnout brzy. Nabídky je možné podávat jen do čtvrtka 22. 5. 2014 a v pátek bude zveřejněna upisovací cena a alokace akcií.

Upsat akcie mohou již od včerejšího dne klienti BrokerJetu České spořitelny prostřednictvím internetové aplikace k obchodování s cennými papíry. Klienti ostatních obchodníků s cennými papíry by se k úpisu měli dostat v dohledné době.

„Díky skutečnosti, že prospekt, přesné podmínky a harmonogram byl zveřejněn včera dopoledne, není zatím rozhodnuto o tom, za jakých podmínek se budou naši klienti úpisu účastnit. Naší snahou však bude, aby v rámci možností byl přístup k úpisu co nejjednodušší a mohli se ho zprostředkovaně zúčastnit všichni naši klienti,“ uvedl k našemu dotazu David Brzek z Fio banky.

Otázkou ale zůstává, zda a za jakou cenu se úpis akcií vyplatí. V tom v současné době ještě nemají jasno ani analytici. Ze společnosti Cyrrus bude titul pokrývat analytik Jiří Šimara, ovšem v době psaní článku ještě neměl veškeré potřebné informace k ocenění titulu. Analytici BrokerJetu České spořitelny se k otázkám nemohou vyjádřit, neboť jejich mateřská společnost je manažerem emise.

„V kontextu nových informací v prospektu aktuálně dokončujeme naší valuaci, od které se společně s probíhající roadshow managementu bude odvíjet náš finální názor na společnost,“ sdělil David Brzek. Podle jeho názoru ovšem bude o akcie značný zájem: „Díky segmentu podnikání bude o úpis mezi drobnými investory slušný zájem, který může být podpořen i pozitivním vývoje emise Stock Spirit (od uvedení v Londýně a zahájení obchodování v Praze posílil kurz o více jak 30 %).“

Zájem o akcie může být skutečně značný. Ukazuje to i příběh zajištěných fondů ČSOB, mezi nimiž investoři projevili nebývalý zájem o KBC Click ČSOB Světových pivovarů. Jeho první emise z roku 2008 zakončila v loňském roce zhodnocením 33 % (5,25 % ročně). Vzápětí na ni navázala v závěru loňského roku druhá várka KBC Click ČSOB Světových pivovarů 2, u níž banka očekává průměrné roční zhodnocení kolem 4,5 %. S nejnovějšími fondy zaměřenými na pivovary přišla ČSOB letos v březnu – a představila rovnou dva: Optimum Fund ČSOB Svět a pivní prémie 1 a ČSOB Svět s bonusem pivovarů 1.

Co s akcií investor koupí

Pivovary Lobkowicz Group zahrnují osm pivovarnických společností:

  • Pivovary Lobkowicz
  • Pivovar Uherský Brod
  • Pivovar Jihlava
  • Pivovar Protivín
  • Pivovar Rychtář
  • Pivovar Klášter
  • Pivovar Vysoký Chlumec
  • Pivovar Černá Hora

Všechny pivovary vlastní ze 100 % s výjimkou Pivovaru Rychtář, který sice aktuálně ovládá, ale drží 70% podíl. Do konce roku by ale mělo dojít k převodu zbylých akcií na PLG. Všechny pivovary aktuálně produkují 70 značek piva.

Skupina PLG byla v loňském roce 4. největší pivovarnickou společností v Česku na tuzemském trhu a 5. největší podle celosvětových tržeb. Celkový výstav dosáhl 854 tisíc hl piva a 32 tisíc hl limonád a stolní vody vyráběné v pivovaru Černá Hora. Bez investic je možné zvýšit výstav na 1 585 tisíc hl piva a 50 tisíc hl limonád a stolní vody. Jen za první čtyři měsíce letošního roku vzrostl objem produkovaného piva meziročně o 9,5 %. Tržby skupiny +vystoupaly na 1,159 mld. Kč při zisku 190 mil. Kč (měřeno EBITDA).

-Petr Zámečník | Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články